ikona

Poradca TOP 10 malých áut: Na ktoré je najväčší spoľah?

Foto: AUTO BILD

17.5. 2018 9:05 V mestskej premávke je možno čoraz viac vídavať automobily, ktoré sa do nej už na prvý pohľad nehodia. Chcete si nájsť skutočne obratné a spoľahlivé vozidlo, ktoré obstojí aj v asfaltovej džungli? Zvážte jedno z týchto desiatich.

Nezastaviteľný trend zvaný SUV sa snáď najviac prejavuje na premávke v mestách. Je zjavné, že tam, kde kedysi dominovali krátke hatchbacky či rodinné kombi, dnes prím hrajú športovo-úžitkové automobily s väčšou svetlou výškou. Našťastie však stále existuje dostatok možností aj pre tých, ktorí pri kúpe na jazdenie v mestskej premávke logicky uprednostnia malé a obratné vozidlo.

Aj v spoľahlivosti jednotlivých automobilov top desiatky sú prekvapivo veľké rozdiely
Aj v spoľahlivosti jednotlivých automobilov top desiatky sú prekvapivo veľké rozdiely
Zdroj: AUTO BILD

Automobily segmentu B v posledných rokoch ustupujú z top predajných priečok a na ich pôvodných pozíciách ich nahrádzajú podobne veľké SUV. Aj klasické osobáky však majú svoje čaro a dôvody na ich kúpu môžu byť aj vyslovene racionálne. Stačí spomenúť jeden za všetky - pri podobnej priestorovej či technologickej ponuke sú SUV drahšie rádovo o stovky až tisíce eur.

V podstate každý veľký hráč má vo svojom portfóliu aj kompakt segmentu B. U nás v tomto segmente z hľadiska predaja už tradične kraľuje Škoda Fabia, na krk jej však usilovne šliape napríklad Volkswagen Polo, Peugeot 208, Dacia Sandero, Citroën C3, Renault Clio či Toyota Yaris. V Európe sú najúspešnejšími práve Renault Clio, VW Polo a Ford Fiesta. U nás obľúbená Fabia je z európskeho pohľadu až deviata najpredávanejšia.


>>> Rebríček spoľahlivosti áut segmentu B nájdete vo veľkej galérii <<<


Ktorý agilný hatchback však dokáže slúžiť naozaj bez problémov? Prinášame prehľad top 10 najspoľahlivejších zástupcov tohto segmentu. Údaje vo prehľadnej galérii vychádzajú zo štatistiky inštitúcie TÜV, konkrétne z dokumentu TÜV-Report 2018. V tomto prehľade nájdete len automobily segmentu B, to znamená s vonkajšou dĺžkou približne od 3 658 mm do 4 191 mm.

Prehľad top desiatich spoľahlivých automobilov tejto kategórie nájdete v galérii. Možno o nich povedať, že viac-menej je každé z nich spoľahlivé nadpriemerne. Ktorému malému autu sa podľa TÜV-Report 2018 treba vyhnúť v každom prípade? Na úplnom chvoste skončil Fiat Punto, ktorý vykazuje vysoko nadpriemerný výskyt závažných porúch. S každým automobilom z tejto desiatky by ste však mali byť v poriadku. Vybrali by ste si tu?

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia