Kúpa jazdeného auta je veľkou vecou pre takmer každého Slováka. Našťastie, zoznam vecí, ktoré by ste mali pred kúpou auta skontrolovať, nie je až taký dlhý, ako kedysi. Moderné výrobné postupy sú také dobré, ako nikdy predtým, čo znamená nižšie výrobné tolerancie a vyššiu teoretickú spoľahlivosť.

Prirodzene, stále existujú riziká, a to platí bez ohľadu na to, či automobil kupujete od súkromného predajcu alebo z bazáru, poprípade oficiálneho predajcu. Spojením tohto zoznamu s trochou zdravého rozumu a usilovnosti však do veľkej miery riziká spojené s ojazdenými autami eliminuje.

Než sa dostaneme ku konkrétnym odrážkam, pri kúpe ojazdeného auta treba mať na pamäti dve hlavné pravidlá: kupujte hlavou a nie srdcom a po druhé, ak sa vám niečo nezdá, jednoducho odíďte. Ak práve nehľadáte vzácnu klasiku alebo exkluzívny superšport, je veľká pravdepodobnosť, že hneď za rohom na vás čaká lepší kúsok.

Online kontrola

Prvú vec, ktorú môžete spraviť ešte predtým, ako auto fyzicky vidíte, je jeho kontrola cez množstvo online poskytovateľov histórie vozidla. Stačí vám VIN číslo, alebo v niektorých prípadoch aj EČV. Vo výsledku sa tak môžete doviezť, či auto nie je v pátraní po kradnutých vozidlách, či za svoj život prežilo nehody alebo či nemá stočné kilometre.

Samozrejme, spoľahlivosť týchto služieb nie je vždy stopercentná, no máte minimálne odrazový mostík, vďaka ktorému viete hneď na začiatku vyselektovať naozaj zlé autá. Dostatok informácií môžete využiť aj na konfrontáciu predajcu a z jeho reakcie usúdiť, či má daný automobil pre vás vôbec zmysel.