Kto z nás to nepozná. Sotva ste umyli auto a po pár metroch sa znova hnusná sivohnedo-biela patina od blata, posypovej soli a špiny lepí na karosériu. Oplatí sa teda umývať auto aj v zime?

Mali by ste auto umývať aj v zime?

Krátka odpoveď je jednoznačné áno. Zmes vlhkosti a soli je agresívna a podporuje tvorbu hrdze. Hoci moderné autá sú proti korózii chránené omnoho lepšie, napríklad vďaka výplni dutín, ochranou spodku či dokonalejším pozinkovaním, soľ pre plech stále predstavuje problém: ohrozený je najmä lak s hlbokými škrabancami a poškodením od kamienkov.

Okrem toho špina zhoršuje fungovanie senzorov a kamier asistenčných systémov, no najmä predných a zadných svetiel. To, ako často treba auto umývať, závisí aj od toho, aká tuhá je zima a ako často sú cesty posypované soľou. Častí vodiči a majitelia starších, menej chránených áut by mali autom opláchnuť od korozívnej zmesi aspoň raz za 2 týždne.

Môže sa auto umývať aj pri mínusových teplotách?

Nízke mínusové teploty väčšinou nie sú problém. Hranica je okolo mínus desať stupňov Celzia: najmä, keď teplejšia voda z autoumyvárne dopadne na ľadovo vychladenú karosériu, vzniká stres, ktorý je nebezpečný hlavne pre autá s poškodeným lakom. Navyše pri tak nízkych teplotách oveľa rýchlejšie zamŕzajú zámky a trpia aj tesnenia dverí.

Ako umývať auto v zime?

Podobne ako v lete, aj v zime väčšinou postačia lacnejšie umývacie programy. Špeciálne programy ako umývanie podvozku majú zmysel len v extrémnom zimnom počasí s masívnym používaním cestnej soli. Nezabudnite však auto pred umývaním dôkladne opláchnuť. Predtým, ako na auto použijete kefu, karosériu dôkladne vyčistite tlakovým čističom (vrátane podbehov a ráfikov). Bez dôkladného opláchnutia pôsobia hrubé nečistoty na lak ako brúsny papier.

Na čo si dať pozor?

Zvyšky vody utrite mäkkou handričkou. Ručne čistite ťažko dostupné miesta na dverách a prahoch a potom ich utrite dosucha. Tesnenia dvier a okien ošetrite špeciálnym prípravkom proti zamrznutiu. Tip na záver: skontrolujte nádržku kvapaliny stieračov a naplňte ju čističom určeným do nízkych teplôt. Zväčšia stačí nariediť kvapalitu na mínus 20 stupňov.

Mohlo by vás zaujímať