Ilustračná snímka

Poradca Pokuty za neplatnú STK: Budú výrazne lacnejšie

Foto: Dreamstime

6.2. 2017 11:00 Konečne dobré správy pre vodičov? Poslanci navrhujú zníženie pokút za zmeškanie termínu technickej a emisnej kontroly na 66 eur, ministerstvo dopravy ide dokonca ešte nižšie.

Zvyšovanie celého radu poplatkov, prípadne zavádzanie nových, dáva motoristickej verejnosti poriadne zabrať. Výnimkou nie sú ani pravidelné technické a emisné kontroly. Ak vodič zmešká termín, môže od okresného úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie dostať pokutu 165 eur za každú, čiže v prípade zameškania oboch kontrol musí zaplatiť 330 eur.

Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime
Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime
Zdroj: Dreamstime

Od 1. januára 2016 však platí,  že zaplatením dvoch tretín pokuty, čiže sumy 110 eur, do 15 dní sa pokuta považuje za uhradenú v celej výške. Ministerstvo dopravy upozorňuje, že od rovnakého termínu funguje Jednotný informačný systém cestnej dopravy, kde je možné nastaviť notifikáciu o blížiacom sa termíne technickej a emisnej kontroly. V systéme je možné zaregistrovať vozidlo buď použitím elektronického podpisu, alebo podľa evidenčného čísla vozidla a čísla osvedčenia o evidencii časť II (papierový doklad formátu A4). Toto číslo sa nachádza na prvej strane osvedčenia, pozostáva z dvoch písmen a šiestich číslic.

Práve v tomto čase je v parlamente návrh poslancov SaS, ktorý sa snaží zmierniť tvrdosť postihov. Poslanci navrhujú zníženie pokuty na 66 eur, ak vodič do 15 dní od obdržania rozhodnutia o uložení pokuty absolvuje zameškanú kontrolu a zaplatí spomínaných 66 eur. Ak obidve podmienky splní, bude sa pokuta považovať za uhradenú v plnej výške a vec sa uzatvorí. „Návrh zákona na jednej strane zmierňuje prístup štátu k občanom, na druhej strane ich pozitívnym spôsobom motivuje podstúpiť technickú aj emisnú kontrolu a dobrovoľne uhradiť zníženú pokutu,“ argumentujú poslanci.

Nepredpokladáme však, že návrh v parlamente uspeje. V tomto čase sa totiž ukončila prípravná etapa pre novelu zákona o podmienkach prevádzky vozidiel z dielne ministerstva dopravy a tento mesiac by sa malo spustiť medzirezortné pripomienkové konanie. Novela okrem rozšírenia siete staníc technickej a emisnej kontroly totiž navrhuje aj zníženie pokút a dokonca ešte výraznejšie ako poslanci.

Návrh totiž hovorí o tretine pokuty, čiže o sume 55 eur. Ak teda majiteľ podrobí vozidlo kontrole do 15 od doručenia platobného rozkazu resp. rozhodnutia o uložení pokuty a zaplatí 55 eur, vec sa uzatvorí. V návrhu používa v podstate rovnaké argumenty ako poslanci: „Tento nástroj by mal byť aj motivačným nástrojom pre všetkých prevádzkovateľov vozidiel, aby si svoje povinnosti aj dodatočne splnili, čo najskôr a tým sa vyhli pokute v plnej výške.“

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia