LED svetlá si našli cestu do prvých automobilov približne pred 20 rokmi. Spočiatku sa montovali do koncových a brzdových svetiel, neskôr sa preniesli aj do smeroviek a nakoniec ich výrobcovia začali používať aj ako denné, stretávacie či diaľkové osvetlenie. LED svetlomety zo sebou priniesli veľké množstvo výhod – fantasticky osvetľujú vozovku, dobre vyzerajú, nemusíte meniť žiarovky a diódová modularita je prístupná všetkým vrstvám širokej verejnosti. Tieto svetlá však majú aj svoje tienisté stránky, kvôli ktorým ich majú výrobcovia tak radi.

Tienistá stránka LED svetlometov.
Zdroj: Eva Karolčíková

LED diódy majú tiež svoju životnosť

Nemecká organizácia ADAC uskutočnila rozsiahlu štúdiu o LED svetlometoch. Záverečné vyhodnotenie ? Nie je všetko zlato čo sa blyští! V tejto štúdii ADAC našiel na tomto type svetelnej optiky dve slabé stránky – ich životnosť a mimoriadne drahá výmena. Výrobcovia automobilov často tvrdia, že LED-ky na aute vám vydržia celý život. Je však potrebné objasniť, čo v tomto prípade znamená prirovnanie „na celý život“, pretože realita je taká, že nič nevydrží naveky. Kvalitné LED svetlá vydržia svietiť spravidla cez 20 000 hodín.

Halogénové či xenónové svetlá sa tiež časom opotrebúvajú, no ich výmena je oveľa lacnejšia a jednoduchšia.
Eva Karolčíková

Podľa agentúry ADAC je priemerná životnosť svetlometov 15 rokov. Inými slovami, ich dĺžka života je takmer totožná s priemerným vekom automobilu u jedného majiteľa. Aj keď sa životnosť moderných áut posunula o niekoľko rokov vyššie v porovnaní s minulosťou, LED-ky nie sú počas všetkých tých rokov „tvrdej práce“ vždy stopercentné. Problém nie je ani tak v tom, že by jednoducho prestali fungovať, ide skôr o to, že ich jas sa časom znižuje, aj keď máte v nárazníku tú najkvalitnejšiu značku. Používaním sa skrátka opotrebúvajú ako každá lampa, ktorú máte napríklad v byte.

Keď máte vo vašej domácnosti svetlá práve s LED optikou, ich intenzita časom klesá, no nemáte príliš šancu si to všimnúť. Výrobcovia ale vždy upozorňujú na to, koľko „zapnutí“ by mali diódy prežiť. LED-ka sa považuje za neefektívnu, ak poskytuje už iba 70 % pôvodného jasu. Na rozdiel od žiaroviek sú diódy veľmi citlivé na vysoké teploty. Takže ak v lete svoje auto neparkujete v garáži, alebo len jazdíte v tých najväčších horúčavách, ich úroveň opotrebenia sa značne zvyšuje.

Diódy môžu zlyhať postupne jedna po druhej, podobne ako pixely na televízore.
Eva Karolčíková

Skúsení výrobcovia LED svetlometov vedia, že ich musia ochrániť akýmsi obalom a zvýšiť účinnosť výmenníkov tepla v jeho polovodičoch. Isté poruchy môže spôsobiť aj vlhkosť a zložitosť celého systému. Keďže sa v jednom svetle nachádzajú desiatky až stovky diód, pribúda aj možností, čo všetko sa môže pokaziť. Podľa organizácie ADAC môžeme odhadnúť reálnu životnosť v rozmedzí od 3 000 do 10 000 svetelných hodín, zadné svetlá by mali vydržať o niečo dlhšie. Subjektívne môžem povedať, že poznám zopár ľudí, ktorí majú ani nie 10 ročné auto, no intenzita ich LED svetiel je v porovnaní s novšími autami pomerne skromná.

Tienistá stránka LED svetlometov.
Zdroj: Pixabay

Ak sa pokazia, bude to drahé

Alebo lepšie povedané, oveľa drahšie ako pri výmene halogénov. Keďže v súčasnosti nie je možné opraviť jednotlivé diódy, v prípade že vám prestanú LED-ky fungovať, budete musieť vymeniť celý chybný modul. V tomto je výhoda na strane halogénov, do ktorých jednoducho kúpite žiarovku za 5 eur a v priebehu pár minút ju vymeníte a môžete ďalej jazdiť, akoby sa nič nestalo. Kedysi nebola nebola výmena LED svetlometov taká drahá, no prišiel nový dizajn a ich zložitosť sa zvyšovala, čím sa úmerne dvihli aj náklady na ich výmenu.

Anketa: Aká technológia vám svieti na cestu vo vašom aute?

V skutočnosti vám hlúpa chyba na križovatke s nedobrzdením môže podľa poisťovne spraviť z auta vrak. Podľa organizácie ADAC môže totižto kompletné full-LED svetlo stáť v prípade vozidiel vyššej triedy až 4 800 eur. Pokiaľ sa bavíme o cenovo dostupnejších vozidlách, náklady na výmenu sa pohybujú od 700 do 1 400 eur. Uznajte, že pre staršie vozidlo by bola táto cena ekonomicky stratová.

Ako sa môžete starať o LED svetlá

Kde je vôľa, tam je cesta. O LED svetlá na svojom aute by ste mali prejaviť štipku starostlivosti, ak nechcete ich výmenu absolvovať skôr, ako to bude nevyhnutné. Plastové kryty svetiel by nemali byť ošetrované abrazívnymi čistiacimi prostriedkami, pretože by mohli poškodiť ochrannú vrstvu proti UV žiareniu. Do nevhodnej kategórie čističov patria aj leštidlá a vosky určené na karosériu auta, o zubných pastách a kole hádam ani nemusím hovoriť.