autosedacka;dieta v aute;;17.5.2007 Bratislava;foto Ján Zemiar

Poradca Test 24 detských sedačiek, ktorý vás poteší: Aj za menšie peniaze môžete dostať dobrú kvalitu

Foto: Zemiar Jareknavchaela

19.6. 8:12 Detské autosedačky sú nevyčerpateľná téma. Rok čo rok s objavia nové produkty a tie overené sa vylepšujú. Ako je na tom trh so sedačkami aktuálne? Test ADACu naznačil, že kvalitu môžete dostať aj za rozumné peniaze. Hlavne na Slovensku.

ADAC preveruje detské autosedačky už dlhé roky a inak tomu nie je ani teraz. Prinášame vám stručné výsledky testu nemeckej organizácie, ktorý poukázal na niekoľko dôležitých trendov. Na jednu stranu platí, že ak od sedačky očakávate nekompromisnú kvalitu, ľahkú manipuláciu a top bezpečnosť, musíte siahnuť hlboko do vrecka. Na druhú stranu, ak prežijete zopár nedokonalostí, viete dobrú autosedačky kúpiť aj za rozumné peniaze.

Síce ide o test z Nemecka, pre takmer všetky sedačky však uvádzame slovenské ceny, ktoré sme našli na bežne dostupných e-shopoch. Na našom trhu sa nám nepodarilo vypátrať iba niekoľko modelov, tie sme zreteľne označili poznámkou "(Nemecko)". Vo všeobecnosti platí, že cenová hladina sedačiek je v Nemecku a na Slovensku porovnateľná, nájdu sa však aj výnimky, ktoré potešia hlavne nás, Slovákov.

Anketa
Čo je pre vás najdôležitejšie pri kúpe autosedačky?
  • 0%
  • 78%
  • 22%

Napríklad také autosedačky značky CBX sú z nejakého dôvodu v porovnaní s Nemeckom na Slovensku lacnejšie o desiatky eur. CBX Xelo sa u nás cez internet dá kúpiť za 90 eur, zatiaľ čo v Nemecku stojí 240 eur. Podobnú úsporu prináša aj CBX Yari, ktorá sa u nás dá kúpiť za 80 eur. V takejto cene vám ju po zadaní názvu dajte Google. Ide až o prekvapivo nízku sumu, preto ak sedačku budete objednávať, dajte nám vedieť, či ste s ňou spokojný a či všetko prebehlo v poriadku.

V porovnaní s Nemcami prináša veľkú úsporu aj model Cybex Solution B-Fix, táto detská autosedačka je u nás lacnejšia v priemere o 50 eur. Na druhú stranu, Maxi-Cosi si u nás štandardne drží vyššiu cenovú hladinu, napríklad pri modeloch Kore a Kore Pro tvoria rozdiel desiatky eur.

V teste ADAC autosedačky známkuje podobne, ako sú hodnotení žiaci v škole. Známka "1" je najlepšia, všetko, čo sa blíži k cifre "5", je iba horšie. Najlepšiu známku v aktuálnom zozname si odnáša model Silver Cross Dream + Dream i-Size Base, ktorý dostal hodnotenie 1,5. Najhoršie je na tom model Osann Flux Plus, ten príliš nepresvedčil a tak si odnáša výslednú známku 3,7.

Za zmienku určite stojí fakt, že TOP tri najbezpečnejšie sedačky získali vynikajúce hodnotenie v kombinácii s doplnkovou základňou. Ak chcete bezpečnosť vo vozidle udržať na najvyššej možnej úrovni, rozhodne sa oplatí zvážiť i tú. Kompletné výsledky testu nájdete v tabuľke nižšie.

Výsledky testu 24 modelov sedačiek.
Výsledky testu 24 modelov sedačiek.
Zdroj: Filip Kadlečík/ADAC

Video

Diskusia