Starostlivosť o automobil v neposlednom rade zahŕňa aj servis klimatizácie, ktorý by mal prebehnúť ideálne raz ročne. Nejde iba o kontrolu techniky, ale aj o jej dezinfekciu. Jej znečistenie sa môže odraziť na zdraví pasažierov. Prvý varovný signál, ktorý napovedá o tom, že je nutná návšteva servisu, je zápach. Okrem toho, že je nepríjemný, ovplyvňuje aj kvalitu vzduchu, ktorý vo vozidle dýchame.

Lexus UX 250h
Zdroj: ROBO HUBAČ

Vlhkosť zdržujúca sa v útrobách ventilácie je dobrým prostredím pre množenie baktérií a plesní. Aby sme sa tomuto vyvarovali, je dobré pred príchodom do cieľa vypnúť ochladzovanie a nechať zapnutú iba samotnú ventiláciu, aby sa vlhkosť dostala von. Druhým ukazovateľom toho, že klíma vášho auta potrebuje trochu opatery, je nedostatočné chladenie. Riešenie je jednoduché, doplnenie náplne chladiva do systému.

Úplná nefunkčnosť klimatizácie môže predpovedať dve najčastejšie závady. V prvom rade ide o kompresor klimatizačnej jednotky. Jeho funkciu je možné u starších áut s elektromagnetickou spojkou jednoducho preveriť . Po uvedení ochladzovania do chodu, musíte počuť zopnutie kompresoru z prednej motorovej časti vozidla. Ak tomu tak nie je, je pravdepodobné, že bude nutná jeho výmena, alebo v systéme nie je dostatok náplne.

Kompresor klimatizácie.
Zdroj: Nina Pánska

Únik celej náplne patrí tiež k najčastejším poruchám v tejto oblasti a má za následok znemožnenie ochladzovania. Je spôsobený netesnosťou v systéme. V tomto prípade musia pracovníci servisu zistiť, kde únik nastal a zjednať nápravu. Potom stačí doplniť chladivo a auto je pripravené na horúce letné dni.

Mohlo by vás zaujímať:

Anketa: Ako často sa zaujímate o stav klimatizácie vo vozidle?