Vstrekovače, vstrekovacie ventily alebo vstrekovacie trysky: tieto označenia odkazujú na jednu a tú istú súčiastku, ktorá je súčasťou takmer každého motora od neskorých 80-tych rokov. Či už ide o priamy alebo nepriamy vstrek, benzínový alebo naftový motor. Viete však, ako vstrekovače fungujú, ako sa prejavuje ich blízky koniec, ako je potrebné sa o nich starať a ako sa dajú riešiť prípadné problémy?
Ako funguje čistenie vstrekovačov?
Existuje niekoľko spôsobov čistenia vstrekovačov. Základný a najjednoduchší je prostredníctvom aditív na to určených. Tento spôsob má pomerne spoľahlivé výsledky najmä pri starších vozidlách, kde overené aditíva dokážu rozpustiť aj nepoddajné usadeniny.
Používanie čistiaceho aditíva tak môže viesť k optimálnejšiemu spaľovaniu v motore a zníženiu emisií výfukových plynov. V zriedkavých prípadoch majitelia uvádzali, že čistiace aditívum dokázalo odstrániť aj vynechávanie vstrekovača. No tento typ poruchy si veľmi často vyžaduje odborný zásah spojený s demontážou vstrekovačov.
Pri používaní čistiacich aditív je ale veľmi dôležité overiť si, či výrobca dané aditívum odporúča. Aditívum sa totiž leje do palivovej nádrže a prejde tak cez celý palivový systém, kde môže spôsobiť ďalšie škody (ako napríklad citlivé vysokotlakové čerpadlá).
Druhým spôsobom je čistenie ultrazvukom, ktoré si ale vyžaduje demontáž vstrekovačov. Vhodné je predovšetkým pre motory s nepriamym vstrekovaním, ktorých demontáž je často omnoho jednoduchšia. Ultrazvukový kúpeľ je možné aplikovať aj na vstrekovače priameho vstreku.
Ultrazvukový kúpeľ dokáže jemnými vibráciami rozpustiť omnoho viac usadenín v porovnaní s čistiacim aditívom. Po demontáži je vhodné vymeniť všetky tesnenia, poprípade aj mikrofiltre, ak to stavba vstrekovačov dovoľuje.
Niektoré firmy špecializujúce sa na repasovanie vstrekovačov často ponúkajú aj ich odborné čistenie. Pomocou špecializovaných technológií je možné otvárať a zatvárať vstrekovače počas čistenia, čo optimalizuje a zefektívňuje celý proces. Okrem toho, takéto špecializované firmy majú zvyčajne k dispozícii aj testovaciu stolicu, na ktorej je možné otestovať zdravie vstrekovačov.
V sérii článkov o vstrekovačoch sa zameriame tieto témy:
- Ako fungujú vstrekovače a aké sú typy vstrekovania?
- Aké sú možné príčiny poruchy vstrekovačov?
- Ako sa prejavuje porucha na vstrekovači?
- Oplatí sa vstrekovače čistiť?
- Ako sa dá overiť zdravie vstrekovačov?
- Koľko stojí výmena vstrekovačov?