Vstrekovače, vstrekovacie ventily alebo vstrekovacie trysky: tieto označenia odkazujú na jednu a tú istú súčiastku, ktorá je súčasťou takmer každého motora od neskorých 80-tych rokov. Či už ide o priamy alebo nepriamy vstrek, benzínový alebo naftový motor. Viete však, ako vstrekovače fungujú, ako sa prejavuje ich blízky koniec, ako je potrebné sa o nich starať a ako sa dajú riešiť prípadné problémy?

Aké sú symptómy poškodených vstrekovačov?

Prejavy poškodených vstrekovačov môžu byť rôzne a závisia predovšetkým od typu poruchy, ktoré sme si opísali v predchádzajúcom článku série. Závažnosť prejavov potom závisí od stupňa poškodenia vstrekovačov.

Vstrekovač.
Zdroj: Autobild

Možných prejavov je hneď niekoľko: od nebadateľného poklesu výkonu, cez horšie emisie výfukových plynov, zvýšenú dymivosť (čierny dym), zvýšenú spotrebu, ťažké studené štarty, blikanie alebo permanentné svietenie kontrolky motora až po kovové klepanie motora. Konkrétne prejavy závisia napríklad aj od toho, či je vstrekovač netesný smerom do valca alebo do prepadu.

Výnimkou nie sú ani prejavy šklbania počas jazdy, výpadky spaľovania počas jazdy (predovšetkým pri záťaži v dôsledku zlého dávkovania a takzvaného prepadu). V niektorých prípadoch (predovšetkým piezoelektrické vstrekovače) môže dôjsť až k úplnému zastaveniu motora.

Následky poškodených vstrekovačov môžu byť vážne. Ak sa nespálené palivo dostane do filtra pevných častíc (DPF) alebo do katalyzátora, môže prispieť k ich urýchlenej degradácii. Ak v dôsledku poškodenia trysky vstrekovača došlo k vstreku paliva na stenu valcov, palivo môže zmyť olejový film, čo môže viesť až k zadretiu piestu.

Ak si na aute všimnete opísané príznaky, nemali by ste otáľať s návštevou servisu. Symptómy poškodených vstrekovačov sú pomerne všeobecné a viaceré z nich môže mať na svedomí okrem vstrekovačov niekoľko ďalších komponentov. Kvalitná diagnostika motora však dokáže príčinu poruchy odhaliť pomerne jednoducho.

Testovanie vstrekovačov.
Zdroj: Autobild

V sérii článkov o vstrekovačoch sa zameriame tieto témy:

  • Ako fungujú vstrekovače a aké sú typy vstrekovania?
  • Aké sú možné príčiny poruchy vstrekovačov?
  • Ako sa prejavuje porucha na vstrekovači?
  • Oplatí sa vstrekovače čistiť?
  • Ako sa dá overiť zdravie vstrekovačov?
  • Koľko stojí výmena vstrekovačov?