Ak patríte medzi vodičov, ktorí si na začiatku svojej šoférskej praxe dali na auto nálepku „Z“ ako začiatočník, nevidíme na tom nič zlé. Horšie je, ak ste už prax nabrali a informatívny štítok už stratil svoj zmysel, iba čo púta nežiadúcu pozoronosť vodišov idúcich za vami. Rovnako sú na tom aj rodičia, ktorí síce majú deti a na kufri nálepku „Dieťa v aute“, no nikto vám už nepovie, že ich ratolesti dávno žijú mimo domu zo svojou vlastnou rodinou.

Takto sa odlepujú staré nálepky! Návod pre tých, ktorý nechcú poškodiť lak
Zdroj: Auto Bild

Podobne sú na tom aj nálepky, ktoré si ľudia dávajú na akési oživenie auta alebo na vyjadrenie svojho životného kréda. Po predaji sa ale novému majiteľovi nemusí výzdoba v štýle „Kadla kadla pou“ páčiť, a tak je logické, že chce nelichotivú nálepku odstrániť. Ako to spraviť tak, aby ste nepoškodili lak auta?

Najlepšie je odstraňovať nálepku veľmi pomaly, po malých krokoch. Aj keď sa okraj štítku dá často ľahko nadvihnúť, príliš rýchla a silná akcia väčšinou vedie k jeho roztrhnutiu. V závislosti od úsilia a kvality sa môže odlupnúť vrstva laku. Nálepky sa dajú ľahko odstrániť aj pomocou fénu. 

Opatrným zahriatím sa lepidlo pod fóliou stane opäť mäkkým a elastickým. Šetrnejší spôsob odstraňovania nálepiek asi neexistuje. Posledné zvyšky lepidla jednoducho zotriete prstami. Zvyšné kúsky lepidla sa dajú obzvlášť ľahko odstrániť handričkou. V prípade veľmi odolných zvyškov potrebujete špeciálny odstraňovač nálepiek, benzín alebo alkohol. Nálepky na skle sa tiež dobre dávajú dole opatrným ohrievaním. Ak je však sklo poškodené, existuje riziko prasknutia. Takže je lepšie použiť škrabku. Taktiež v žiadnom prípade nepoužívajte tavnú pištoľ.

Takto sa odlepujú staré nálepky! Návod pre tých, ktorý nechcú poškodiť lak
Zdroj: Auto Bild

Špeciálne odstraňovače nálepiek majú výhodu v tom, že nemajú taký silný zápach ako alkohol. To je výhoda, najmä pri nálepkách v interiéri auta. Bežné rozpúšťadlá pre domácnosť nepoškodia farbu, ale to, či rozpustia lepidlo na štítku, je otázkou šťastia. V prípade fóliových samolepiek sa odstraňovač nanáša na okraj. Potom musíte byť trpezliví a počkať, kým sa lepidlo nerozpustí. Akonáhle je možné okraj odlepiť, zvyšok už ide rýchlo. Pri papierových nálepkách má zmysel nanášať odstraňovač nálepiek po celej ploche.

V prípade samolepiek v interiéri je najlepšie naniesť prostriedok na handričku alebo špongiu, aby tekutina nekontrolovateľne neodtiekla do otvoru, kam nepatrí.  Po odstránení nálepiek by ste mali plasty ošetriť špeciálnym prostriedkom. Na termoplastické farby by sa nemali používať chemické odstraňovače nálepiek. 

Každý motorista potrebuje k životu okrem vozidla v dobrom technickom stave viacero vecí, no medzi tie najdôležitejšie patrí nerušený výhľad. Priveľa vodičov si však práve zorné pole zabarikáduje všetkým možným, či už sú to držiaky na navigácie alebo mobilné telefóny, dekorácie na spätnom zrkadle alebo utešene sa rozrastajúca zbierka diaľničných známok. Prípadne ich kombinácia. Odborníci spoločnosti Dekra pred touto praxou varujú a radia, aby všetko, čo nie je nevyhnutné, išlo zo skla dole.

Takto sa odlepujú staré nálepky! Návod pre tých, ktorý nechcú poškodiť lak
Zdroj: Auto Bild

Odlepovanie diaľničnej známky sa neraz rovná menšej maturite a pomôže niekoľko trikov:

  1. Pred samotným umiestnením známky je možné niekoľkokrát si ju prilepiť na odev, ideálne na sveter alebo chlpatú bundu, prípadne „vyzbierať“ prach zo sedadla. Chlpy alebo prach zabránia dôkladnému priľnutiu nálepky na sklo a pokiaľ sa poriadne pritlačia iba rohy, známka rok vydrží a ľahko sa bude odstraňovať.
  2. Škrabka, orezávač alebo žiletka dokážu pomôcť pri odstraňovaní nálepky, vyžadujú si však opatrnú manipuláciu, aby nedošlo k poškodeniu skla. Lepidlo je možné odstrániť odlakovačom na nechty, technickým benzínom, riedidlom alebo rozpúšťadlom.
  3. Motoristi často využívajú fén, ktorý zmäkčí lepidlo a známku možno ľahšie odstrániť. Lepidla sa v tom lepšom prípade zbavíte papierovou vreckovkou alebo saponátom, v tom horšom spôsobom, ktorý je popísaný v bode 2.
  4. Núdzové riešenie, ktoré je už svojou podstatou veľmi prácne, ponúka štandardná súčasť ľudskej anatómie, konkrétne nechty. Predpokladáme, že postup vysvetľovať nemusíme.