Náhradný diel je akákoľvek súčasť vozidla, ktorá nepochádza priamo od výrobcu automobilu. Mnoho spoločností vyrába náhradné diely navrhnuté tak, aby fungovali rovnako, v niektorých prípadoch dokonca lepšie ako originály. Náhradné diely sú zvyčajne lacnejšie a koľko ušetríte vždy závisí od danej značky. Ak sa vám cena dielu zdá byť príliš dobrá na to, aby bola pravdivá, opýtajte sa na jeho kvalitu. Ak máte dobrého mechanika, určite vám odporučí kvalitné náhradné diely, ktoré síce budú drahšie, no svoju úlohu v konštrukcii vozidla splnia rovnako spoľahlivo ako originálne diely.

Náhradné diely.
Zdroj: Pixabay

Konkrétna kvalita v tomto prípade záleží od ceny dielu. Každý dostane to, za čo zaplatí. Niektoré náhradné diely lákajú svojou nízkou cenou, no je to iba kvôli použitiu menej kvalitných materiálov, takže treba byť obozretný a nebáť sa otvoriť peňaženku viac dokorán. Ak zvolíte drahší náhradný diel, v niektorých prípadoch dostanete do auta ešte kvalitnejšiu súčiastku, aká tam bola predtým. Spoločnosti zaoberajúce sa trhom s náhradnými dielmi totiž dbajú na spätnú väzbu a slabé stránky komponentov odstraňujú.

Keď automobilka navrhuje napríklad brzdové doštičky, musí dosiahnuť rovnocennú hladinu medzi nákladmi, trvanlivosťou, hladinou hluku a brzdným výkonom. Preto mnoho brzdných doštičiek s neoriginálnym označením brzdí lepšie, no vydávajú pri tom isté nelichotivé zvuky, aj keď účinne zastavujú vozidlo. Jedným z bonusov niektorých komponentov je aj doba doručenia. Zatiaľ čo u originálneho výrobcu by ste na diely museli čakať dlhšie a dokonca niekedy bez auta, veľa spoločností s náhradnými dielmi je schopná doručiť zásielku už na druhý deň.

V tomto prípade si ale treba dávať pozor na takzvané falzifikáty, teda výrobcov, ktorí svoje súčiastky prezentujú ako originálne diely, len s neprimerane nízkou cenovkou. V takom prípade si môžete byť takmer na sto percent istý, že tieto komponenty nebudú spĺňať vysoké štandardy kvality, bezpečnosti a výkonu. Ako keby ste si na stanici kúpili „Rolexky“ za 30 eur a očakávali, že ich výrobcom je skutočne Rolex. Ak by ale na rozdiel od hodiniek niektorá časť auta zlyhala, mohlo by to viesť k vážnej až tragickej nehode. Spoľahlivý výrobcovia náhradných dielov nechcú, aby sa ich tovar vydával za originál. V skutočnosti sa usilujú o to, aby svoje meno a produkty uviedli na trh ešte v lepšom svetle ako originálne diely.

Originálne diely vyrába výrobca vozidla, takže si môžete byť istý, že aj po rokoch budete mať v aute tie isté súčiastky, s ktorými auto zišlo z montážnej linky. V tomto zmysle sa používajú niekedy aj OEM diely, ktoré často vyrába preferovaný dodávateľ externých dielov a výrobca si ich často rebranduje. Vo všeobecnosti však platí, že sú výrazne drahšie ako alternatívne náhradné diely, no sú naozaj kvalitné. I keď v niektorých prípadoch existuje medzi týmito dvoma ponukami zanedbateľný rozdiel.

Náhradné diely.
Zdroj: Pixabay

 Aj keď existujú rôzne spôsoby nákupu originálnych dielov, väčšina ľudí bude nútená navštíviť autorizovaný servis výrobcu. To obmedzuje počet miest, v ktorých môžete súčiastky zohnať. Jednou z najväčších výhod je záruka kvality – originálny diel bude fungovať presne ako ten, ktorý chcete vymeniť. Vozidlo bolo s touto súčiastkou vyrobené a tak zvládne bez problémov robiť svoju prácu a nemusíte sa báť, či sa náhodou nepokazí skôr, ako by ste chceli. Väčšina výrobcov automobilov navyše predáva originálne komponenty s jednoročnou zárukou. Originálne súčiastky neovplyvnia ani záruku na nové auto.

Ktoré si vybrať?

Najlepšie je poradiť sa s mechanikom, aké máte možnosti a čo konkrétne treba vymeniť. Záleží aj od toho, či máte auto ešte v záruke alebo nie. Všetky náhradné diely majú svojich mnohých alternatívnych výrobcov, no pri originálnych dieloch si môžete byť istý, že budú robiť presne to, na čo sú určené. Ak sa vyznáte v množstve značiek na trhu s náhradnými dielmi alebo pracujete na vlastnom automobile, neoriginálne komponenty vám môžu ušetriť poriadnu kopu peňazí. Pokiaľ ide o kolízne opravy, originálne diely vyhrávajú na plnej čiare, pretože panely karosérie náhradných dielov nemusia správne zapadnúť a budú mať iné deformačné zóny, čo sa kvôli bezpečnosti pri náraze neodporúča.