logo mercedes

Poradca Stodvadsať rokov motoristického športu v znamení hviezdy

Foto: archiv

7.4. 2014 14:58 Stodvadsať úspešných rokov majú za sebou pretekárske aktivity značky Mercedes-Benz a jej predchodcov.

Tento text je tlačovou správou, ktorá je publikovaná v plnom znení. Redakcia nenesie zodpovednosť za jej obsah.  

Patrí sem napríklad  účasť na prvej svetovej súťaži áut v roku 1894. Rovnako aj prvé víťazstvo Mercedesu na pretekárskom týždni v Nice roku 1901. Alebo trojnásobné víťazstvo Daimler-Motoren-Gesellschaft na Veľkej cene Lyonu v roku 1914.  Spomenúť treba i éru automobilov s kompresorom po roku 1922 a najmä Strieborných šípov pred a po Druhej svetovej vojne. Neskôr aj víťazné rely a viaceré rekordné jazdy. Úspešná minulosť tvorí základ pre najnovšie úspechy značky s hviezdou vo Formule 1, na DTM (Deutsche Tourenwagen-Masters) i na amatérskych automobilových pretekoch.

Výsledky v motoristickom športe spočívajú na súhre s prvotriednymi výrobkami vo všetkých ostatných odvetviach. Skúsenosti z vývoja súťažných automobilov sa aplikujú v sériovej výrobe – a naopak. Rozsiahly výrobný program svetovej značky Mercedes-Benz a jej predchodcov podnietil vylepšenia pretekárskych automobilov. Mnohé technické inovácie, otvárajúce nové cesty vo výrobe automobilov, zasa majú svoje korene v perspektívnych novinkách inžinierov pretekárskeho športu.

„Výdavky vynakladané na preteky považujeme za nevyhnutne potrebné, aby sme v medzinárodnej konkurencii zabezpečili našim výrobkom miesto, ktoré im prislúcha“ Konštatovala Obchodná správa Benz ešte z obdobia 1907/08. Uvedený trend platí i dnes. Medzi novodobé športové triumfy značky s hviezdou patria napríklad víťazstvá jej pretekárskych vozidiel a jazdcov v súťaži DTM (v rokoch 2000, 2001, 2003, 2005, 2006 a 2010). Rovnako ako úspechy v kráľovskej triede motoristického športu: vo Formule 1. Ten posledný je víťazstvo Nica Rosberga  v tohtoročnej úvodnej Veľkej cene Austrálie, ktoré je zároveň stým víťazstvom vozidla F1 s motorom Mercedes-Benz.  Práve táto sezóna je odborníkmi označovaná ako najprevratnejšia z pohľadu zmeny pravidiel v histórii kolotoča F1 a prináša technológie, ktoré by mali byť najbližšie ekologickým trendom súčasného motoristického sveta.

Viac informácií o značke Mercedes-Benz nájdete na: www.mercedes-benz.sk

(tlačová správa)

Diskusia  ()

Video

Diskusia