Mnohé STK poskytujú aj možnosť objednať sa cez internet alebo telefonicky. Táto možnosť vás zbaví čakania v rade

Poradca Štát odpustí pokuty, no na aute bez platnej TK či EK radšej nejazdite: Hrozí problém s poistkou

Foto: Auto BILD

17.3. 8:45 Ústretový krok polície oceňujeme, neznamená to však, že vozidlo s prepadnutou TK či EK je úplne v poriadku. Na problém môžete naraziť v poisťovni.

Polícia vyhlásila, že za prepadnuté TK a EK vodičom nebudú udeľované pokuty. Policajti podľa správy TASR nebudú ukladať sankcie, nezadržia osvedčenie o evidencii, technické osvedčenie vozidla, ale ani tabuľky s evidenčným číslom. "To však neznamená, že vodiči nemusia dodržiavať dopravné predpisy, plne sa venovať vedeniu vozidla. O to viac by mali dbať na svoju bezpečnosť a bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky," zdôraznila hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Bárdyová.

Podľa štatistík organizácie Testek z minulého roka sa počas 13. a 14. týždňa roka 2019 na Slovensku uskutočnilo približne 63 000 technických kontrol všetkých druhov. Priemer okolo 30 000 kontrol za týždeň si v tomto čase takto pred rokom stanice technickej kontroly držali stabilne. V praxi to znamená, že po našich cestách budú v týchto dňoch s najväčšou pravdepodobnosťou jazdiť desaťtisíce vozidiel rôznych kategórií, ktoré na jazdu oficiálne nebudú technicky spôsobilé.

Bez krytia poisťovňou môže viacerých vodičov aj menšia dopravná nehoda finančne dostať na kolená.
Bez krytia poisťovňou môže viacerých vodičov aj menšia dopravná nehoda finančne dostať na kolená.
Zdroj: TASR - Michal Svítok

Na jednu stranu kvitujeme, že Polícia Slovenskej republiky ku majiteľom vozidiel v krízovej situácii pristupuje benevolentnejšie a zbytočne im nekomplikuje život, treba však spomenúť aj odvrátenú stránku tohto rozhodnutia. Ak vlastníte vozidlo, ktorému prepadla TK či EK, nejazdite s ním, ak to vyslovene nie je nutné. Máme na to dobrý dôvod, o ktorom zatiaľ nikto nehovorí.

Čo si myslíte, že sa stane, ak na vozidle, ktoré oficiálne nie je spôsobilé na jazdu v premávke, budete účastníkom dopravnej nehody či škodovej udalosti? Ako sa k takejto situácii postaví vaša poisťovňa? Pokojne sa môže stať, že vám náhradu škody odmietne plniť a vy tak kvôli zhode nepriaznivých okolností zostanete bez auta a aj bez peňazí.

Na túto situáciu sme sa pýtali Lucie Muthovej, hovorkyne poisťovne Allianz. “Poisťovňa bude k týmto prípadom pristupovať individuálne, zváži, čo bolo príčinou dopravnej nehody, či nevyhovujúci technický stav vozidla, alebo chyba vodiča.” povedala p. Muthová a dodala “Určite sa nedá očakávať paušalizovanie a generálny pardon vodičom s neplatnou TK či EK, no krytie, či už plné, alebo aspoň čiastočné, takýchto poistných udalostí nevylučujeme.”.

Z vyjadrenia Lucie Muthovej jasne vyplýva, že jazda s vozidlom, ktoré má prepadnutú TK či EK, je hazard. Samotná hovorkyňa poisťovne Allianz vyzýva: “Ak už s takýmto vozidlom niekto pôjde na cestu, mal by byť maximálne opatrný.”. To sú slová, ktoré hovoria za všetko. Štát vám síce pokutu mimoriadne odpustí, to však neznamená, že na aute môžete jazdiť ako za normálnych okolností. Snažte sa jeho používanie obmedziť do maximálnej možnej miery.

Anketa
Patríte medzi vodičov, ktorým aktuálne končí TK alebo EK?
  • 69%
  • 31%

Video

Diskusia