Samočinná prevodovka.

Poradca Stále viac áut má automat, ľudia s ním však jazdia zle: TOP 9 zlozvykov, ktoré ničia prevodovku

Foto: Filip Kadlečík

27.2. 9:15 Samočinné prevodové skrine sú na Slovensku čoraz populárnejšie. Manuál stále dominuje, no nie tak ako kedysi. Naši vodiči však často robia chyby, ktoré môžu komfortnejší typ prevodoviek nezvratne poškodiť.

Stále viac slovenských vodičov je pri kúpe nového vozidla na vážkach. Kúpiť manuál či automat? Prvá možnosť je finančne dostupnejšia a Slováci sú na ňu zvyknutí, no samočinné skrine lákajú na nenahraditeľný komfort pri jazde. Aj preto sa v nových vozidlách na našom trhu objavujú čoraz častejšie.

Uplatnenie si tu nájdu predovšetkým tri druhy samočinných prevodoviek. Veľkú časť predaja zhltne klasický automat s hydrodynamickým meničom krútiaceho momentu. V súčasnosti je však už pravdepodobne o niečo populárnejšia dvojspojková samočinná prevodovka známa pod skratkami DSG či DCT. Menšia časť vozidiel, predovšetkým japonských, sa predáva aj s prevodovkou CVT, ktorá sa vyznačuje možnosťu plynulej zmeny prevodového pomeru.

Anketa
Má vaše auto samočinnú prevodovku?
  • 58%
  • 42%

 Každá z nich má svoje plusy a mínusy dané odlišnou koncepciou. Všetky sú však náchylné na podobné druhy poškodenia, ktoré neopatrným prístupom nevedomky spôsobujú samotní šoféri. Máte aj vy automat, no nikdy vás na ňom nikto neučil jazdiť? Auto Bild vám pomôže eliminovať najnebezpečnejšie zlozvyky.

Video

Diskusia