Spor dvoch vodičov: Kto z nich urobil priestupok?

Poradca Spor dvoch vodičov: Kto z nich urobil priestupok?

Foto: AUTO BILD

29.9. 2017 10:07 V redakčnej mailovej schránke nám pristálo ďalšie video z premávky. Hoci jeden vodič spáchal závažný priestupok, ani autor videa nevyjde z hodnotenia úplne nevinne.

Do redakcie nám čitatelia posielajú video záznamy z premávky, ktoré ukazujú potenciálne nebezpečné situácie. A väčšina z nich vyvoláva nemalú polemiku, keď sa naši čitatelia rozdelia na dva tábory. Jedným z nich bude určite aj video, ktoré nám poslal Julo.


Dobrý deň. V stredu 13.9.2017 som išiel na Oravu. Medzi Ružomberkom a Dolným Kubínom ma predbiehal takýmto spôsobom vodič autobusu s ružomberským evidenčným číslom. Je toto vôbec možné? Nezabudol to samozrejme realizovať za podpory jeho podtlakových klaksónov. Čo dodať? Je to choré, ale aj nebezpečné pre všetkých! Nemyslíte??? Julo


Kým v predchádzajúcom prípade vybrzďovania v kolóne bola vina jednoznačne na strane vodiča bielej Octavie, tentoraz môže vina padnúť na hlavy oboch hlavných aktérov, vrátane nášho čitateľa. Vo videu je totiž záber zo zadnej kamery, ktorý naznačuje, že ani jeho manéver nemusel byť ideálny.

Priestupok č. 1 (vodič autobusu)

Ak autor videa pri vychádzaní z odstavnej plochy včas zapol smerovku, vodič autobusu mal dostatok času znížiť rýchlosť bez toho, aby ohrozil seba a svojich cestujúcich. Zákon o premávke totiž jasne hovorí o tom, že vodič je okrem iného povinný prispôsobiť svoje správanie sa situácii v premávke. To, že náš čitateľ nepočkal pár sekúnd, aby sa mohol bez problémov zaradiť do voľnej cesty, ešte neznamená právo ostatných vodičov porušovať zákon, u vodiča autobusu dokonca ide o závažný priestupok. To, že vodič autobusu nedal smerovku, je vzhľadom na závažnosť porušenia zákazu predchádzania len detail.

Sankcia:

U vodiča autobusu je sankcia jednoznačná. V tom lepšom prípade mu polícia môže uložiť pokutu za neprispôsobenie sa situácii v premávke, ktorá je podľa zákona o priestupkoch do 50 eur v blokovom konaní a do 100 eur v správnom konaní. Vodič autobusu však preukázateľne spáchal závažný priestupok: predchádzanie v mieste, kde je to zakázané. Za to môže dostať v blokovom konaní pokutu do 150 eur, v správnom konaní 60 až 300 eur plus zákaz činnosti do dvoch rokov.

Priestupok č. 2 (autor videa)

Zadná kamera ukazuje, že vodič vychádza z provizórnej odstavnej plochy na kraji cesty. Podľa zákona o premávke, konkrétne § 23 ods. 5 vodič, ktorý vychádza od okraja cesty, nesmie ohroziť ostatných účastníkov cestnej premávky. Definícia neohrozenia hovorí o povinnosti počínať si tak, aby inému účastníkovi cestnej premávky nevzniklo nijaké nebezpečenstvo. Tu môžeme trochu polemizovať, nakoľko v autobuse sa vezú ľudia a prudším brzdením by potenciálne mohlo dôjsť ku kritickej situácii. Navyše za ním ide ďalšie vozidlo, čo by mohlo viesť ku kolízii. V každom prípade však za autobusom a ďalším vozidlom je dostatočný priestor. Pokiaľ by autor videa počkal pár sekúnd, mohol sa zaradiť do jazdného pruhu bez akéhokoľvek stresu.

Sankcia:

Pokiaľ by polícia vyhodnotila správanie sa autora videa ako ohrozenie vodičov autobusu a ďalšieho vozidla, hrozí mu pokuta 50 eur v blokovom konaní a 100 eur v správnom konaní. Ak by však polícia vyhodnotila situáciu ako nedanie prednosti v jazde, pôjde o závažný priestupok, za ktorý hrozí v blokovom konaní pokuta do 150 eur, v správnom konaní od 60 do 300 eur a zákaz činnosti do dvoch rokov.

Záver

V uvedenom prípade sa pravdepodobne urobili chybu obaja vodiči. Náš čitateľ aj vodič autobusu. Nanešťastie rovnaké či podobné situácie sa dejú každý deň. Každý si však musí uvedomiť, že na ceste nie je sám a jeho nesprávne rozhodnutia priamo ovplyvňujú ostatných vodičov. Existujú situácie, keď jeden vodič svojou jazdou síce spácha priestupok, no môže aj ostatných prinútiť porušiť zákon. Ako príklad možno uviesť bezdôvodne pomalú jazdu v prehľadnom úseku alebo rovnako bezdôvodnú jazdu v ľavom či strednom pruhu na diaľnici.

Navyše autokamery sa tešia čoraz väčšej obľube a riziko, že sa hociktorý vodič stane neželanou hviezdou videa z premávky, výrazne narastá. Tento trend môže mať aj pozitívny rozmer: možno konečne prinesie na naše cesty trochu viac disciplíny a ohľaduplnosti. Dajte nám v diskusii vedieť, čo si o tejto situácii na ceste myslíte vy.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia