ikona

Poradca Nepríjemná pravda o aute: Špinavšie než WC?

Foto: Ford

29.5. 2017 12:30 Mnohí motoristi podceňujú upratovanie a tepovanie vozidla, no nemali by. Najnovšie výsledky mikrobiologického rozboru vás možno budú šokovať.

Rozdiel v prístupe ľudí k čistote a upratovaniu je veľmi zaujímavý. Nie je prekvapivé, že doma máme čisto, no v aute vládne neporiadok na pohľadanie. Pritom nejeden motorista trávi v aute veľa času, možno viac ako doma. Auto rozhodne nepatrí medzi najčistejšie miesta a najnovšia štúdia francúzskeho výrobcu autokozmetiky CosmétiCar naznačuje šokujúci výsledok: auto je špinavšie než záchod.

Ilustračná snímka. Zdroj: Ford
Ilustračná snímka. Zdroj: Ford
Zdroj: Ford

Väčšina ľudí si myslí, že záchodovú misu a dosku stačí vyčistiť v priemere raz týždenne. V prípade auta sme oveľa menej dôslední. Spomeňte si: kedy ste naposledy nechali poriadne vyčistiť interiér, vrátane vysávania alebo tepovania? Dôsledok je jasný viac-menej každému.

Interiér je zamorený baktériami, ktoré majú navyše dostatok času na vývoj a množenie. CosmétiCar v priebehu piatich mesiacoch, počnúc septembrom 2016, preskúmal 1 200 vozidiel, ktoré v danom období navštívili sieť 60 zmluvných umývačiek. Vedci odobrali vzorky z miest, ktorých sa dotýkame najviac, predovšetkým z venca volantu, hlavice radiacej páky a ovládacích prvkov na palubnej doske, napríklad, z rádia či navigácie.

Výsledky šokovali aj nás. Kým na záchodovej doske bolo v priemere 80 baktérií na cm², na volante ich bolo 10-násobne viac, čiže až 800 na cm². Štúdia CosmétiCar rozhodne nie je prvý a ani posledný z podobných výskumov, ktoré prišli k takýmto výsledkom. Celý rad štúdií za posledných päť či šesť rokov odhalil rovnaké baktérie v priemernej koncentrácii od 283 do 700 na cm². Pre porovnanie: na verejných záchodoch sa našlo 500 baktérií na cm².

Zdroj: CosmétiCar
Zdroj: CosmétiCar
Zdroj: CosmetiCar

Jedným z dôvodov, pre ktorý je auto semeniskom baktérií, je aj vystavenie teplu a vlhkosti. Medzi víťazmi tohto „chutného“ experimentu je známy stafylokok spôsobujúci otravu z jedla a kožnú infekciu. Našli tu Bacillus cereus, ktorý taktiež spôsobuje otravu z jedla, a v hojnom množstve sa v aute nachádzala aj baktéria E.Coli spôsobujúca nevoľnosť, hnačky a zvracanie. V aute si svoje kolónie úspešne vybudovali aj vírusy chrípky, plesne a huby.

Nie je prekvapujúce, že riziko šírenia baktérií sa výrazne zvyšuje vo vozidlách, v ktorých vodiči za volantom jedia. Oveľa zarážajúce je zistenie, že baktérie sa vo zvýšenej koncentrácii nachádzajú v autách žien, ktoré sa za volantom maľujú. Vo všeobecnosti platí, že zistené množstvo baktérií pre zdravého človeka nepredstavuje problém. Oveľa rizikovejšie sú pre osobu s narušenou imunitou alebo chatrnejším zdravím.

Riešenie je pritom veľmi jednoduché: stačí si vypestovať zvyk a rovnako ako záchod pravidelne čistiť aj interiér vozidla, najmä volant a radiacu páku. Odporúčame nezabúdať ani na vysávanie koberčekov a poťahov sedadiel. Na trhu je nepreberné množstvo kozmetických prípravkov a pre tých lenivejších existujú aj ručné umývarky, kde kompletne vyčistia a vytepujú celý interiér.

Ceny za kompletnú očistu zvnútra aj zvonka, vrátane tepovania, nie je síce lacná, ale určite sa oplatí. V závislosti od firmy počítajte s balíkom 40 až 50 eur, pričom bez auta zostanete niekoľko hodín, nakoľko tepované poťahy musia vyschnúť. Nezabúdajte ani na klimatizáciu, ktorá je zdrojom plesní a húb. Podľa odborníkov je potrebné klimatizáciu nechať vydezinfikovať a doplniť náplne minimálne raz za rok. Nejde o nijak obrovskú investíciu, prevažne sa pohybuje okolo 20 eur.Zdroj: Soňa Zverková

Video

Diskusia