V čase dvojcifernej inflácie a jednej svetovej krízy za druhou je dostupná mobilita dôležitá ako len málokedy doteraz. To sa týka nielen predajnej ceny vozidiel, ale aj ich následnej prevádzky. V tomto článku sa preto pozrieme na praktický výber 10 vozidiel, ktoré vynikajú nízkou spotrebou paliva.

Z hodnotenia sme vylúčili plug-in hybridy (PHEV). Dôvod je prostý: hoci tento druh pohonu funguje skvelo v teoretickej rovine, v reálnej prevádzke sa vám podarí dosiahnuť papierovú spotrebu len za určených podmienok, ako napríklad pravidelné dobíjanie akumulátorov a podobne. Tento zoznam je preto zameraný na benzínové, naftové a konvenčné hybridy (bez externého dobíjania). Všetky uvedené spotreby pochádzajú z oficiálnych brožúr výrobcov a odkazujú na WLTP metodiku testovania.

BMW 220d: 4,6 l/100 km

BMW 220i Coupé.
Zdroj: BMW

Nenechajte si ujsť galériu k článku

Kto povedal, že nemôžete mať radosť za volantom a zároveň jazdiť úsporne? Skvelým príkladom je športovo pôsobiace BMW radu 2 vo verzii s vznetovým radovým štvorvalcom označenej 20d. Podľa oficiálnych informácií výrobcu si v kombinovanom režime vypýta od 4,6 litra nafty na 100 kilometrov. Nezabúdajte na pohon zadných kolies, slušný výkon 140 kW (190 koní) a krútiaci moment rovných 400 Nm.