Niekedy sa zdá, že to prejde, keď už je klimatizácia chvíľu zapnutá, no keď ju opäť vypnete a zapnete, zápach sa vráti. Skúste si preto odpovedať na otázku: Kedy ste naposledy vyčistili interiér, nechali dezinfikovať systém klimatizácie alebo vymenili peľový filter? Ak si nepamätáte, je najvyšší čas. Nedostatočná starostlivosť môže znamenať nielen estetický problém vo forme nechutného zápachu v kabíne, ale aj koróziu.

Okrem toho to má istý dopad na životné prostredie, pretože plyn môže byť spotrebovaný nedostatočne optimalizovaným spôsobom, pretože vozidlo spotrebuje viac energie, ako potrebuje za normálnych okolností. Je tiež rozdiel, či máte staršie alebo novšie auta. V tých starších sa totiž musíte pohrať so systémom ventilácie, ktorý aktivujete väčšinou manuálne cez tlačidlo a následne cez vetracie otvory. Nové autá, hoci nie sú navrhnuté tak, aby jazdili s vypnutým chladiacim systémom, majú z tohto dôvodu jednu výhodu - majú tendenciu pozývať vodiča, aby miešal teplo s chladom počas celého roka podľa svojich požiadaviek.

Správne fungujúcu klimatizáciu poľahky rozpozná aj absolútny laik. Prejavuje sa ako vlhký fliačik pod autom alebo kvapková cestička za autom pri cúvaní. Vo výparníku sa totiž podobne ako v chladničke zráža a následne namŕza vlhkosť, ktorá sa po vypnutí klimatizácie roztopí a vytečie. V moderných vozidlách pribudla aj elektronická regulácia, ktorá pravidelne vypína chladenie, aby sa voda roztopila. V prípade jej poruchy by sa zmrazená vlhkosť mohla začať hromadiť, zaniesť výparník a úplne zabrániť prúdeniu vzduchu do kabíny. Aké sú najčastejšie dôvody prúdiaceho zápachu z klimatizácie?

Nedostatočná vnútorná hygiena

Nedostatočná starostlivosť o interiér.
Zdroj: iStock

Síce sa to nezdá, ale v aute strávime dosť veľa hodín. Venujeme mu ale dostatočnú hygienickú starostlivosť? Do priestoru pre cestujúcich vypúšťame neustále CO2, do kabíny sa tiež dostáva vlhkosť, ktorá sa v nej hromadí, prach, blato, zvyšky jedla, zvierací trus, na ktorý sme nechtiac narazili pred vstupom do auta a skončí na koberčekoch... Na palube auta sa nájde všeličo. A ak navyše nevenujete čisteniu interiéru a dezinfekcii veľkú pozornosť, klimatizácia sa vám vôňou konvaliniek určite neodvďačí. Udržujte preto svoje auto v čistote, aby sa pri spustení chladenia všetky nechutnosti spolu s ich pachmi odstránili a nešírili sa ešte intenzívnejšie.

Dezinfekcia systému síce patrí v servisoch medzi tie lacnejšie úkony, no technicky zdatnejší motoristi to pokojne môžu vyriešiť svojpomocne. V každom prípade ale odporúčame nešetriť na dezinfekčnom prostriedku. Voľne predajné spreje síce môžu na etikete uvádzať účinnosť jeden rok, otázka znie, či to je tak aj v skutočnosti. Jednou z možností je poradiť sa s mechanikom, alebo ísť na istotu a kúpiť sprej v autorizovanom servise danej značky. Vzhľadom na to, že väčšina značiek poskytuje na nové auto predĺženú záruku, nad rámec štandardných dvoch rokov, nebude riskovať dobré meno a predávať pochybné produkty.