Slovenský hydrometeorologický ústav vydal varovanie pred búrkami pre celé Slovensko, na väčšej časti územia dokonca platí druhý stupeň výstrah. Do extrémneho počasia môžete, najmä na diaľnici, vletieť v priebehu sekúnd a treba sa mu okamžite prispôsobiť. Jednou z prvých vecí, ktorú by ste mali skontrolovať, sú vaše svetlomety. Uistite sa, že počas jazdy v búrke máte predné reflektory i zadné svetlá nastavené tak, že svietia, ako keby bola noc - teda v stretávacom režime.

Najmä vodiči automobilov vybavených senzorom šera na predné a zadné svetlá často zabúdajú. Niekedy sa potom stane, že spredu ich síce vďaka diódam denného svietenia vidíte zreteľne, no zadné sú vypnuté a auto môžete za zníženej viditeľnosti prehliadnuť. Našťastie dnes už automobilky naväzujú aktiváciu plného osvetlenia vozidla na činnosť automatických stieračov. Tento problém by vďaka tomu čoskoro mohol pominúť, no i dnes je na našich cestách množstvo automobilov, ktoré týmto systémom nie sú vybavené.

Ak chcete mať istotu, že vás ostatní vodiči uvidia, prepnite si počas búrky ovládač svetlometov z "AUTO" na symbol režimu stretávacích svetiel.
Zdroj: Filip Kadlečík

Samostatnou kapitolou sú hmlové svetlá. Platí, že ak ste sami na ceste a vo svojom dohľade nemáte iné auto, určite nespravíte chybu, ak ich rozsvietite. V tom prípade však na ne treba myslieť a byť obozretný. Akonáhle sa priblíži iné vozidlo, jednoznačne by ste ich mali vypnúť - zbytočne totiž osvetľujú šoféra, ktorý by vás na danú vzdialenosť videl aj pri použití bežných svetiel. V búrke treba okrem svetiel venovať zvýšenú pozornosť i ďalším šoférským činnostiam. Píšeme o nich na nasledujúcich stránkach článku.