Poľadovica.

Poradca Slovenské cesty trápi poľadovica: Toto je 5 tipov na bezpečnú jazdu priamo od našich policajtov

Foto: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

14.1. 12:00 Polícia Slovenskej republiky zverejnila päť užitočných tipov na jazdu po cestách, ktoré zasiahla poľadovica. Na čo si treba dať pozor?

Počasie na Slovensku dnes vodičom dáva poriadne zabrať. Kombinácia mrazivého počasia a slabého dažďa či sneženia premieňa cesty na šmykľavé ľadové zrkadlá. Aktuálne najväčšou komplikáciou na našich cestách je úsek diaľnice D1 pred Bratislavou, ktorý polícia od 11:00 uzavrela. Kvôli nehode úžitkového automobilu a dvoch kamiónov je hlavná dopravná tepna aktuálne neprejazdná.

Polícia zároveň na svojom Facebooku zverejnila výzvu, v ktorej vodičov upozorňuje na zvýšené riziko tvorby poľadovice. Tá je aktuálna takmer na celom území Slovenska, takmer všade totiž máme teplotu pod bodom mrazu a vlhko. Ako sa v náročných podmienkach zachovať čo najlepšie? Polícia Slovenskej republiky vodičom ponúklo päť tipov na bezpečnú jazdu.

V prvom rade je podľa policajtov dôležité prispôsobiť rýchlosť aktuálnym podmienkam. Dnes obzvlášť platí známe porekadlo, že pomaly ďalej zájdeš. Pri hroziacom šmyku totiž nižšia rýchlosť znamená viac času na reakciu a v prípade nezvládnutého manévra spravidla aj menej závažné následky. Najmä v mestskej premávke či v kolónach je teraz dôležité viac predvídať, sledovať chodcov či iných účastníkov cestnej premávky. Nechajte si aj väčší odstup od iných vozidiel na ceste. Brzdy nemusia mať taký efekt, aký by vodič očakával.

Pri brzdení na zľadovatelých cestách platí, že brzdiť treba najmä vtedy, keď sú kolesá vyrovnané.  Tak totiž môžete predísť šmyku. Predvídať treba aj horšie reakcie automobilu v ostrých zákrutách. Tam, kde bežne jazdíte napríklad rýchlosťou 50 km/h, prinajmenšom v najbližších hodinách spomaľte. Ďalším dobrým tipom je, že sa treba vyhnúť prudkým pohybom či zmenám smeru. Snažte sa o to, aby vaša jazda bola čo najplynulejšia - tak opäť znižujete riziko šmyku. 

Video

Diskusia