Škodová udalosť na parkovisku sa dá vyriešiť úplne jednoducho

Poradca Škodová udalosť na parkovisku: Chyba šoférov vedie k pokute 1 300 €, môžete aj prísť o vodičák

Foto: Filip Kadlečík

13.8. 10:25 Nie je to nič príjemné, škodová udalosť na parkovisku však ani nie je nijak zásadným problémom. Dá sa vyriešiť veľmi jednoducho. Takto odporúča postupovať samotná polícia.

Polícia Slovenskej republiky na svojom facebookovom profile nedávno informovala o tom, že škodová udalosť na parkovisku stále patrí do top hitparády bežných chýb vodičov. V priebehu minulého týždňa sa najmä považskobystrickí dopravní policajti mali stretnúť s viacerými prípadmi, kedy vinník odišiel z miesta dopravnej nehody, pričom na to vôbec nie je dôvod.

Škodová udalosť na parkovisku sa dá vyriešiť úplne jednoducho
Škodová udalosť na parkovisku sa dá vyriešiť úplne jednoducho
Zdroj: Filip Kadlečík

V situácii, kedy pri parkovaní nechtiac oškriete vozidlo iného účastníka cestnej premávky, nejde o dopravnú nehodu. Tá je totiž klasifikovaná ako “udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej sa usmrtí osoba, zraní osoba, poškodí cesta alebo iné verejnoprospešné zariadenie, uniknú nebezpečné veci alebo škoda na niektorom zo zúčastnených vozidiel zrejme prekročí hodnotu 3 990 €”.

 Definíciu dopravnej nehody môže naplniť i menšia škodová udalosť a to v prípade, že nie je splnená niektorá z povinností účastníka škodovej udalosti, že vodič je pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky či aj v prípade, že sa účastníci škodovej udalosti nedohodli na jej zavinení.

Škodová udalosť na parkovisku: Takto sa má riešiť

Väčšina ťukancov na parkoviskách sú škodovými udalosťami. Ak na druhom vozidle spôsobíte škodu za “pár eur”, môžete sa s majiteľom druhého vozidla dohodnúť na zavinení škody. Potom o udalosti treba spísať záznam a vec následne riešiť v príslušnej poisťovni.

Z miesta škodovej udalosti v žiadnom prípade neutekajte, vyhľadajte majiteľa poškodeného vozidla a všetko s ním spíšte
Z miesta škodovej udalosti v žiadnom prípade neutekajte, vyhľadajte majiteľa poškodeného vozidla a všetko s ním spíšte
Zdroj: Polícia Slovenskej republiky

 Najväčšou chybou vodičov je podľa polície fakt, že v takejto situácii často spanikária a zbabelo odídu z miesta udalosti. V prípade, že poškodený privolá hliadku Policajného zboru a tá situáciu zdokumentuje, hrozí vinníkovi po jeho vypátraní exemplárny trest. V súčasnosti ide o pokutu v rozsahu 300 až 1 300 eur a zákaz činnosti od 1 do 5 rokov. 

Utekať od škodovej udalosti sa rozhodne neoplatí. Ak by vám v tom nebránili morálne zábrany, spomeňte si aspoň na dnes už bežne rozšírené kamerové systémy či zvedavé pohľady susedov. Aj keď budete mať pocit, že máte nepríjemnú situáciu bez námahy za sebou, nemusí to tak byť.

Povinnosti účastníka škodovej udalosti:
  • bezodkladne zastaviť vozidlo,
  • preukázať svoju totožnosť inému účastníkovi škodovej udalosti,
  • poskytnúť údaje o poistení vozidla, - vyplniť a podpísať tlačivo zavedené na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody,
  • zdržať sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky,
  • urobiť vhodné opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky,
  • bezodkladne upovedomiť osobu, ktorá nie je účastníkom škodovej udalosti, o hmotnej škode, ktorú jej spôsobil, oznámiť jej svoje osobné údaje a vyplniť s ňou a podpísať tlačivo zavedené na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody.

zdroj: Slovensko.sk

Video

Diskusia