ikona

Poradca Čo to je? Bez tejto veci sa už v aute nezaobídete

Foto: Filip Kadlečík

26.6. 11:20 Svet technológií a automobilov je dnes výrazne prepojený a zasahuje aj do každodenného života šoférov. Aktuálna zmena, ktorá sa nám deje pod rukami, nie je nápadná, no mnohým vodičom prinesie komplikácie.

Automobily v posledných rokoch zaznamenali obrovský technologický rozvoj a predpokladá sa, že ten ešte bude akcelerovať. Na to, aby sme sa dostali od bežných áut ku autonómnym obývačkám treba spraviť množstvo malých krokov. Niektoré sú viditeľné viac, iné menej. Práve teraz sa deje jeden, ktorý pocítia všetci.

Škoda Scala už prichádza s nabíjaním prostredníctvom konektoru USB-C
Škoda Scala už prichádza s nabíjaním prostredníctvom konektoru USB-C
Zdroj: Filip Kadlečík

Ako nabíjate svoj telefón a koľko má rokov? Viaceré modely nedávno prešli na konektor typu USB-C, do adaptéra však i naďalej zapájame typ USB-A, teda ten so vzhľadom “klasického USB-čka”. Zmena konektorov súvisí nielen s pohodlím, USB-C je rovnaký na obidvoch stranách, ale najmä prenosovými rýchlosťami dát a schopnosťami tejto technológie. Nabíjanie tu je výrazne rýchlejšie a v niektorých prípadoch môže fungovať obojsmerne - z mobilu si raz cez kábel budeme vedieť doplniť energiu v menších zariadeniach.

Výhoda konektoru USB-C tkvie i v tom, že v porovnaní s klasickým USB-A zaberá podstatne menej miesta. To si uvedomujú i automobilky. V posledných mesiacoch nám rukami prechádza čoraz viac testovačiek, ktoré už typ USB-A nepoužívajú a prešli na USB-C. Nejde pritom len o prémiové značky, transformáciu už prekonala napríklad i Škoda Scala. Výhoda? Rýchlejšie nabíjanie, lepší prenos dát a šetrenie miesta - v Scale môžu byť až štyri takéto konektory na stredovom tuneli.

Takýto adaptér sa v aute časom zíde každému vodičov
Takýto adaptér sa v aute časom zíde každému vodičov
Zdroj: Filip Kadlečík

Bohužiaľ sa nachádzame v dobe, kedy na prechod na novšiu technológiu budeme najviac doplácať. Už o pár mesiacov sa vám pokojne môže stať, že nasadnete do nového auta, budete si chcieť dať nabíjať telefón, ale nebudete sa vedieť pripojiť. Vtedy do hry vstupujú adaptéry, ktoré aspoň na pár rokov bude používať množstvo ľudí.

Presne takým je vybavená aj testovacia Škoda Scala, ktorú práve máme v redakčnej garáži. Našťastie nejde o veľkú investíciu, na internete podobné zariadenie bez problémov kúpite za pár eur a môžete veselo nabíjať. Treba však myslieť na to, že jeden takýto adaptér sa v blízkej budúcnosti v aute oplatí mať. Nábeh najnovších smartfónov s USB-C do USB-C káblami bude istý čas trvať. Dovtedy bude mať táto nenápadná vecička v aute zmysel.

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia