Ilustračná snímka

Poradca Sen o lacnom letnom tankovaní sa končí

Foto: Dreamstime

8.7. 8:45 Všetko, čo ovplyvňuje ceny ropy, ukazuje smerom nahor, i keď niektoré faktory zatiaľ držia trhy na uzde. Našťastie pre motoristov. Ako dlho však toto šťastie pretrvá, nevedno.

Stretnutie významných ropných krajín podporuje ceny ropy, i keď niektoré faktory ju zatiaľ brzdia v rozlete. Severomorská ropná zmes Brent uzatvorila týždeň na úrovni 64,23 dolára za barel (57,04 eura) po minulotýždňovej zatváracej cene 64,74 dolára za barel (56,89 eura).

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

Podľa Lukáša Lipovského, analytika X-Trade Brokers, minulý týždeň sa stretli zástupcovia významných ropných krajín vo Viedni, kde sa dohodli na predĺžení dohody o obmedzení produkcie o ďalších deväť mesiacov (do marca 2020). Táto nová dohoda podporuje nárast cien ropy, pretože na trh sa bude systematicky dostávať menej ropy, a to o 1,2 milióna barelov denne. Na druhej strane sa však objavili obavy, že vplyvom spomaľovania globálneho hospodárskeho rastu môže dopyt po rope naďalej klesať.

Minulý týždeň boli zverejnené niektorá makroekonomické dáta z Číny, USA a Európy, ktoré naznačujú pokračovanie spomaľovania ekonomickej aktivity v týchto krajinách, čo podporilo obavy z poklesu dopytu po rope a následne to spôsobilo pokles cien čierneho zlata. Za spomaľovaním ekonomík však stojí primárne obchodná vojna medzi USA a Čínou, takže potenciálna dohoda by mohla obnoviť hospodársky rast, čo by podporilo nárast cien ropy. Obchodné jednania medzi USA a Čínou pokračujú, čo je dobrým znamením pre globálny obchod. Tento týždeň sa majú telefonicky spojiť predstavitelia USA a Číny, aby rokovali o obchodnej dohode.

V prospech rastu cien ropy aj naďalej hovoria viaceré faktory, či už sú to sankcie voči Iránu, spomínaný výhľad na vyriešenie obchodného sporu medzi USA a Čínou alebo úmysel americkej centrálnej banky tento rok znížiť úrokové sadzby, čím by podporila vnútornú spotrebu a teda aj dopyt po rope.

Rast cien zatiaľ brzdí pretrvávajúce riziko spomalenia globálneho rastu pre spory, nakoľko k dohode medzi USA a Čínou stále nedošlo. Rovnaký efekt má aj napätie medzi USA a Mexikom. Naviac Medzinárodný menový fond znížil výhľad globálneho hospodárskeho rastu na najnižšiu úroveň za posledných 10 rokov a Medzinárodná agentúra pre energiu z rovnakého dôvodu zredukovala prognózu vývoja dopytu po rope.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny palív vo väčšine krajín EÚ už začínajú rásť a rovnako aj u nás. Priemerné ceny benzínu na našich čerpačkách v týždni do 1. júla stúpli o 0,5 centu a dieslu o dva centy. Rovnaký smer naznačuje aj vývoj v Rotterdame, kde tona benzínu zdražela vyše tri eurá a tona dieslu o dve eurá. Na základe tohto vývoja Lipovský v najbližších dvoch až troch týždňoch očakáva rast cien benzínu o štyri až päť centov a dieslu o jeden až dva centy.

V medziročnom porovnaní stále tankujeme lacnejšie než než v rovnakom období minulého roka. Kým v týždni do 24. júna sme tankovali benzín o 7,3 centu lacnejšie než vlani, o týždeň neskôr je lacnejší o 6,7 centu. V prípade nafty sa medziročný rozdiel v prospech tohto roka v priebehu týždňa zmenšil z 8,1 na 6,1 centu.

Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia