Zdroj: Audra Tatum

Poradca Sedíte pri jazde takto? Najhoršia póza v aute!

Foto: Audra Tatum

14.8. 2017 14:10 Nájdu sa ľudia, ktorí si v aute vykladajú nohy na palubnú dosku alebo si skrížia nohy. Odstrašujúci príklad matky troch detí dokazuje, že dôsledky tento častej pózy pri dlhších letných dovolenkových cestách môžu byť katastrofálne.

Dlhšie jazdy často nútia ľudí na predných sedadlách vymýšľať rôzne polohy, aby sa im sedelo pohodlnejšie. Jednou z nich sú nohy vyložené na palubnej doske alebo sedenie s jednou nohou preloženou krížom cez druhú.

Pohodlne vyložené nohy môžu vyjsť poriadne draho. Zdroj: Audra Tatum
Pohodlne vyložené nohy môžu vyjsť poriadne draho. Zdroj: Audra Tatum
Zdroj: Audra Tatum

Za normálnych okolností pohoda, pri nehode katastrofa. Aj kolízia, z ktorej by spolujazdec vyviazol len s odreninami alebo pomliaždeninami, môže spôsobiť vážne zranenia. Problémom sú airbagy, ktoré pri kolízii vystrelia až rýchlosťou 160 až 355 km/h. Hasičský zbor v americkom meste Chattanooga upozorňuje, že pri takejto rýchlosti vám airbag môže zatlačiť kolená až do očných jamiek.

O nepríjemných dôsledkoch, ktoré dokáže spôsobiť aj relatívne malá nehoda, sa presvedčila Američanka Audra Tatumová. Tá sa rozhodla zverejniť svoj príbeh, aby varovala ostatných. Vždy, keď si sadla na miesto spolujazdca, vyložila si pravú nohu krížom cez ľavú a pravou sa opierala o palubnú dosku. Jej manžel ju neustále upozorňoval, že jedného dňa si takto doláme nohy. Neverila mu, až do osudného dňa.

Manželia išli vyzdvihnúť synov k starým rodičom, ktorí od ich domova bývali asi 6,5 kilometra. Iné vozidlo nezastavilo na „stopke“ a narazilo do nich zboku. Pri kolízii vystrelili airbagy a nepripútanej Audre spôsobili ťažké zranenia. Kým jej manžel obišiel len s odreninami, Audra utrpela zlomeninu členku, stehennej kosti a ramena. Pre zranenia sa musela podrobiť viacerým operáciám, stehennú kosť jej museli podoprieť kovovou tyčou a zhruba mesiac trvalo, kým začala chodiť. „V podstate som mala dolámanú celú pravú stranu, a to len pre moju ignoranciu. Nie som superman, aby som včas stihla nohu zložiť,“ skonštatovala Audra pre CBS News.

Pre zranenie prišla o prácu zdravotnej sestry, nakoľko nedokázala stáť viac než štyri hodiny. Pri dlhšom státí trpela neznesiteľnými bolesťami. „Každému opakujem: nechcete takýto život. Nechcete každý deň žiť s touto bolesťou a agóniou,“ varuje. Svojím príbehom chce motivovať ľudí, aby pre chvíľkovú pohodu alebo frajerinu neriskovali svoje zdravie.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia