Pádla vod volantom má čoraz viac. Otázka je, či pri nešikovnom zaobchádzaní môžu nejako uškodiť motoru či prevodovke. Nemusíte sa obávať, auto prostredníctvom pádiel pod volantom nemôžete poškodiť. Dôvod? Automatickú prevodovku ovláda inteligentný počítač, ktorý jej nedovolí zvoliť nevhodný prevodový stupeň, ktorý by mohol spôsobiť nejaké škody. Síce je pravda, že veľká časť prevodoviek (nielen automatických), si vyžaduje na otáčkomeri niekedy ručičku až smiešne nízko, no systém zaznamenáva všetky informácie a rozhoduje o tom, ktorý prevodový stupeň je ten pravý v danej situácii.

Prvá vec, s ktorou by ste mali byť oboznámený je, že pri riadení pádlami nerozhodujete o zmene prevodového stupňa vy. V podstate požiadate počítač, aby zmenil rýchlostný stupeň. To, či vyhovie vašej požiadavke záleží od neho a od konkrétnej situácie. Ak by ste napríklad pri mestskej rýchlosti 40 km/hod skúsili preradiť do šestky pomocou pádiel, pohonné ústrojenstvo ukryté pod karosériou sa vám bude potichu vysmievať.

Ak by ste naopak chceli na diaľnici pri maximálnej povolenej rýchlosti 130 km/hod podradiť, pravdepodobne sa pádlami pod volantom dostanete až na tretí prevodový stupeň, no prevodovka vás už ďalej nepustí. Informačný systém vás v tomto prípade upozorní pípaním alebo blikaním, no nižší prevodový stupeň, v tomto prípade dvojku, vám zaradiť nedovolí. Každé auto má svoje limity a to isté platí o motore a prevodovke.

Anketa: Beriete pádla pod volantom ako prínos alebo ako zbytočnosť?

Pre niekoho automat jednoducho nie je stavaný. Keď ľavá noha a pravá ruka riadia otáčky motora, do jazdného procesu a zážitku z jazdy sa zapája celé telo. Jednoducho máte so svojim autom puto. Niekto by radšej zostal navždy pri manuálnom riadení namiesto toho, aby dôveroval páru kovových úchytiek pripevnených pod volantom či plne samočinnej prevodovke. Ak máte v garáži čosi výkonnejšie a určené na vychutnávanie jazdy, určite tento radiaci párik využívate často. No pre väčšinu z nás je oveľa pohodlnejšie jazdiť s automatom namiesto manuálu a pádielka, ktoré sú k dispozícii ani nemáme kedy využiť.  Pri jazde do obchodu alebo na diaľnici si jednoducho automatická prevodovka odvádza svoju prácu lepšie ako my.