V období jesene, keď sa noci predlžujú a sú čoraz chladnejšie, hľadajú si mnohé zvieratá teplé miestečko. A jedným z nich sa môže stať aj motorový priestor vozidla. V mestských podmienkach to môžu byť mačky, v zalesnených oblastiach kuny.

Na rozdiel od hlodavcov však mačky nezvyknú prehryznúť kabeláž, ak sa však v panike dostanú do rozvodového remeňa, výsledok si vie každý predstaviť aj bez farbistého popisu. V prípade divo žijúcich mačiek je zväčša pomoc jednoduchá. Nakoľko ide o plaché a ostražité zvieratá, pred nastúpením do vozidla stačí pobúchať po kapote a mačka by mala utiecť.

Ilustračná snímka. Zdroj: HUK-Coburg
Zdroj: HUK-Coburg

Úplne inou kapitolou sú kuny. Tie veľmi obľubujú hadice a káble, ktoré poškodia a tak znefunkčnia celé vozidlo. Moderné autá sú plné elektroniky a aj jediný poškodený kábel znamená nákladnú návštevu servisu. V tejto súvislosti upozorňujeme, že ani havarijné poistenie nemusí automaticky znamenať úhradu škody od poisťovne. Pokiaľ máte uzatvorenú havarijnú poistku, skontrolujte si poistné udalosti a všeobecné poistné podmienky, kde musí byť uvedená aj výluka poistenia, čiže škody, ktoré poisťovňa neprepláca.

Malé zvieratko, tisícové škody

Škody, ktoré kuny spôsobujú, sa pohybujú v astronomických výškach. Podľa údajov autoklubu ADAC v roku 2014 spôsobili kuny len v Nemecku 216 000 prípadov poškodenia vozidiel s havarijným poistením a náklady sa vyšplhali na 64 miliónov eur. Žltí anjeli ADAC asistovali vlani pri celkovo 12 590 prípadoch, čo zodpovedá 0,5 až 0,6 percenta všetkých evidovaných technických porúch. Najčastejšie kuny poškodili gumové a plastové diely, ako hadice, manžety, zapaľovacie káble, elektroinštaláciu a izolačné materiály.

Ilustračná snímka. Zdroj: Audi
Zdroj: Audi

Poškodené zapaľovacie káble môžu mať za následok nepravidelný chod motora. Pokiaľ motor sám nezhasne, ADAC odrádza od ďalšieho používania vozidla bez kontroly a diagnostiky, nakoľko nespálené palivo môže poškodiť katalyzátor. Poškodené gumové manžety zas neochránia dôležité čapy pred prienikom nečistôt do dôležitých častí náprav a riadenia, čo môže viesť až k priamemu ohrozeniu bezpečnosti vodiča a posádky. Prehryznutie hadíc chladiaceho systému vedie k prehrievaniu motora a prepnutiu do núdzového režimu.

Ako dokáže malé zviera poškodiť veľké auto, dokazuje nasledujúce video Audi. Automobilka podnikla testovanie s dvomi kunami. Hlavnú úlohu dostala dáma menom Kyra, ktorá sa najprv v garáži aklimatizovala tri týždne. Následne do garáže pribudlo špeciálne upravené Audi A3 Cabriolet s ôsmimi kamerami na rôznych miestach. Hoci Kyra nikdy neprišla s autami do kontaktu, Audi sa ihneď stalo stredobodom jej sveta a novým domovom. A keďže bola prvým zvieraťom pod kapotou, nenarobila veľké škody. Iný príbeh však ukazuje nová kuna, ktorá zachytila pach Kyry a okamžite sa agresívne pustila do „upratovania“.

Ako odplašiť zviera

ADAC odporúča ultrazvukové alebo elektrošokové zariadenia, ktoré odplašia, no nezabijú ani nezrania. Pokiaľ sa rozhodnete ušetriť peniaze, existuje aj oveľa jednoduchší spôsob. Postačí pravidelné a dôkladné vyčistenie motorového priestoru. Ako dokázal experiment Audi, v čistom priestore nemusí kuna napáchať veľké škody. Ak však zachytí pachové stopy inej kuny, dokáže reagovať mimoriadne agresívne, čo sa prejaví práve rozhrýzaním káblov.

Medzi najmenej odporúčané patria rôzne chemické prípravky. „Čokoľvek ste počuli ako zaručený recept, zabudnite na to,“ píše ADAC. Či už sú to psie chlpy, WC prípravky alebo spreje, ani jeden sa dlhodobo neosvedčil. Stačí jedna jazda v silnejšom daždi a všetky účinky okamžite zmiznú. Navyše viaceré vedecké testy dokázali, že kuny si veľmi rýchlo na tieto pachy zvyknú a z ich neblahej činnosti ich už nevyrušia.

Mnohí motoristi sa snažia pomôcť si vlastnými silami, napríklad, kobercami. Najideálnejším riešením je pochopiteľne garáž, tú však mnohí motoristi nemajú alebo si ju nemôžu finančne dovoliť. Dobrým pomocníkom by boli špeciálne kryty spodnej časti motora, ktoré však štandardne montujú len niektoré automobilky. Tie by mohli začať používať materiály, ktoré zvieratám nechutia, napríklad, sklenené vlákna. Dovtedy motoristom zostane len dúfať, že kuny alebo mačky si nájdu iné teplé miestečko.

Zdroj: Soňa Zverková