Ilustračná Fotka k zavedeniu nového Benzínu s označením E10
redakcia
redakcia

Poradca Prečo má auto vysokú spotrebu? Toto sú dôvody, kvôli ktorým vodiči zbytočne vyhadzujú peniaze

Foto: Matej Jankovič

11.2. 8:53 Ak neočakávane stúpa spotreba, na vine môže byť nielen zmena jazdného štýlu. Za vyšším smädom motora môže stáť celý rad technických závad.

Spotreba auta je stále jedným z dôležitých faktorov pri rozhodovaní o kúpe toho či onoho modelu, i keď rozdiely medzi údajmi výrobcov a realitou bývajú veľké. Spotreba však pochopiteľne nie je nemenná hodnota vytesaná do kameňa a vplýva na ňu celý rad faktorov, napríklad, zaťaženie, dĺžka často jazdených trás, ročné obdobie a jazdný štýl vodiča.

V mnohých prípadoch má vodič spotrebu vo svojich rukách, lepšie povedané v pravej nohe. Lenže množstvo skonzumovaného paliva ovplyvňuje aj celý rad technických faktorov a hľadanie príčiny si môže vyžadovať schopnosti Sherlocka Holmesa. V zásade môže spotreba kolísať v rozpätí niekoľkých percent, no nastávajú prípady, keď číslo na palubnom počítači narastie naozaj výrazne, napríklad, o celé litre. Akonáhle malý štvorvalec začne „žrať“ ako V8, hoci vodič jazdí rovnakú trasu štandardným jazdným štýlom a nemení sa ani intenzita premávky, je potrebné začať hľadať príčinu. Tipy na najčastejšie problémy nájdete na ďalších stránkach článku.

redakcia
autor redakcia
Diskusia  ()

Video

Diskusia