Zlodeji majú opäť nový cieľ, nemusia sa kvôli nemu ani dostať do vnútra vášho auta

Poradca Prekvapivý cieľ zlodejov: Neuhádnete, čo ich láka

Foto: Dreamstime

15.5. 11:09 Rozvoj technológií a postupné modernizovanie automobilov ovplyvňuje nielen samotných motoristov, ale i zlodejov, ktorí sa priživujú na ich vozidlách. Teraz americké úrady zistili, že v New Yorku sa začína rozmáhať úplne nový trend.

Pred pár rokmi sme naivne dúfali, že s rozvojom technológií budú automobily čoraz lepšie zabezpečené a zlodeji postupne prídu o svoju obživu. Dlhoprstí však ukazujú, že sa, bohužiaľ, vedia prispôsobiť novým podmienkam a darí sa im i dnes. Naučili sa elegantne obchádzať systém keyless, vďaka ktorému sú schopní auto nenápadne odcudziť v priebehu sekúnd aj za bieleho dňa. Aj na tento trend však už výrobcovia reagujú, pozornosť mu venuje napríklad Ford.

Zlodeji majú opäť nový cieľ, nemusia sa kvôli nemu ani dostať do vnútra vášho auta
Zlodeji majú opäť nový cieľ, nemusia sa kvôli nemu ani dostať do vnútra vášho auta
Zdroj: Dreamstime

Ani v dobe, keď budú vozidla s bezkľúčovým otváraním a štartovaním zabezpečené lepšie, však nebudeme úplne bez problémov. Nový trend zlodejov sa začal ukazovať v New Yorku, priamo v uliciach Manhattanu. Policajti sa tam v období od 1. marca do 26. apríla 2019 stretli s 19-timi prípadmi krádeží spätných zrkadiel automobilov.

Na prvý pohľad to tak nemusí vyzerať, no spätné zrkadlá sú dnes vybavené modernou technikou, nie sú obzvlášť dobre zabezpečené a tak pre zlodejov môžu predstavovať výhodný zdroj príjmov. Podľa serveru New York Post sa zlodeji zameriavajú predovšetkým na luxusné kúsy značiek ako Audi, Porsche, Mercedes-Benz, Lexus či BMW. Tie totiž často majú integrovanú nielen diódovú smerovku, ale aj kameru.

Spätné zrkadlá sú dnes vybavené množstvom techniky a z auta sa dajú relatívne jednoducho odstrániť
Spätné zrkadlá sú dnes vybavené množstvom techniky a z auta sa dajú relatívne jednoducho odstrániť
Zdroj: Filip Kadlečík

Pri krádežiach spravidla zmizli obidve vonkajšie spätné zrkadlá. Polícia predpokladá, že sa potom ďalej predávajú na čiernom trhu, kde sa ich cena môže pohybovať v rozmedzí 1 300 až 1 800 eur. Vyšetrovatelia však zatiaľ nezistili, kto high tech späťáky od dlhoprstých vykupuje. Podľa skúseností z minulosti však môžu pokojne putovať aj na druhú stranu sveta.

Pred krádežou spätných zrkadiel vás ochráni snáď len garáž. Muži zákona v New Yorku v súvislosti s novým trendom prosia vodičov o zvýšenú pozornosť a dávajú radu, ktorá je platná aj u nás na Slovensku. Dnes už, najmä vo väčších mestách, aktivovaný alarm vozidla rozruší málokoho. Aj tak by sme však, najmä v noci, zvukovú či svetelnú signalizáciu zabezpečovacích systémov nemali ignorovať a v prípade, že zbadáme niečo podozrivé, treba okamžite privolať políciu.

Zdroj: Filip Kadlečík
Diskusia  ()

Video

Diskusia