Pri nedokonalom spaľovaní benzínu vzniká oxid uhoľnatý a rôzne prchavé organické látky. Problém so znečistením ovzdušia je najhorší pri voľnobežných otáčkach alebo pri spomaľovaní, preto inžinieri vymysleli katalyzátor. Katalyzátor je technické zariadenie vo výfukovom systéme spaľovacieho motora, ktorého úlohou je upraviť zloženie výfukových plynov do neho vstupujúcich tak, aby na výstupe obsahovali menší (najlepšie nulový) podiel škodlivých zložiek - exhalátov, alebo emisií.

Pozor na krádež katalyzátora.
Zdroj: Archív

 Katalyzátor je väčšinou konštruovaný ako keramické teleso valcového tvaru s množstvom malých kanálikov. Ich povrch v závislosti od typu môže obsahovať katalytickú látku. Takéto riešenie zabezpečuje čo najväčšiu pracovnú plochu aj pri minimálnych rozmeroch. Zvolený materiál zároveň umožňuje dosahovať a udržiavať vysokú pracovnú teplotu. Väčšina motoristov nad týmto pomocníkom skepticky zmraští čelo, pretože tlmí výkon. To ale zlodejov nezaujíma, pretože v poslednom období sa neboja zašpiniť si ruky s odmontovaním celého výfukového potrubia.

Toto zariadenie na „záchranu planéty“ je vyrobené zo vzácnych kovov, zvyčajne sa jedná o paládium, ródium a platinu. A keďže vzácne kovy nestoja pár korún a výkupcovia väčšinou neoverujú ich pôvod, zlodeji majú voľné ruky. Najprv si dlhoprstý vyhliadne vaše auto, počkajú kým sa zotmie a pomocou reťaze alebo akumulátorovej uhlovej brúsky si odkroja kúsok vášho výfuku, teda ak ho nezoberú celý. Aj keď sa môže zdať tento proces ako veľmi hlučný, väčšinou trvá iba niekoľko sekúnd, takže je dosť možné, že ani vaša suseda s ušami ako netopier nemusí tento moment zaznamenať.

Ráno teda sadáte spokojne do auta bez akéhokoľvek podozrenia, naštartujete a zrazu započujete čudesný zvuk. V prvej chvíli si zrejme budete myslieť, že vám asi niečo odpadlo z výfuku alebo že je deravý, no v skutočnosti tam vôbec nemusí byť. Ak nezačujete žiadny podivný zvuk, upozorniť by vás mala aj kontrolka motora alebo lambda sonda. Smutným faktom zostáva, že zlodejov katalyzátorov neubúda, každý týždeň sa nájdu ľudia, ktorí sa stali ich obeťami. A možností na ochranu tiež nie je veľa.

Najspoľahlivejšie je parkovanie auta pri vysokom obrubníku, aby dlhoprstí nemali k autu prístup zospodu. Ideálne je parkovať aj na miestach, ktoré je na očiach, ešte lepšie ak ho sníma kamera. Bohužiaľ, nie každý z nás má takúto možnosť a nedá sa povedať, že práve vy môžete mať istotu, že vám nič neukradnú, jedine že katalyzátor v aute nemáte. Aj keď zlodej získa z jedného komponentu iba desiatky eur, vy budete rátať škodu v stovkách alebo tisícoch. Preto ak uvidíte niekoho na parkovisku dvíhať auto alebo sa podozrivo obšmietať okolo áut, zavolajte políciu.