Mazda CX-5

Poradca Pozor na tieto nespoľahlivé jazdenky: Zoznam 15 modelov, ktoré môžu majiteľa totálne zruinovať

Foto: Robo Hubac Spolocnost 7Plus

22.5. 10:00 Britský portál Carwow sa pozrel na rizikové jazdené autá, ktoré môžu finančne ublížiť majiteľovi. Dokonca aj vtedy, keď je solventnejší. Kúpu týchto modelov poctivo zvážte.

Warrantywise je britská spoločnosť, ktorá sa špecializuje na poskytovanie predĺženej záruky pre automobily, ktorým už skončila tá originálna - od výrobcu. Aby ste mali prehľad, v tejto službe zjednodušene ide o to, že vy si mesačne platíte “poistenie” vozidla a keď sa na ňom vyskytne nejaká chyba, servisný zásah hradí Warrantywise. Pre informáciu, ročná predĺžená záruka na trojročný hatchback segmentu B vyjde asi na 1 200 eur. Nie je to lacná služba, no ste vďaka nej prakticky bez starostí.

Spoločnosť Warrantywise má dlhoročné skúsenosti s poskytovaním predĺženej záruky na vozidlá. Teraz nazrela do svojich štatistík a spolu s britským portálom Carwow vybrala 15 najmenej spoľahlivých automobilov minulej dekády, teda jazdenky, ktorým by ste sa mali vyhnúť. Kľúčový tu bol počet dopytov na záručné opravy, z ktorého vyšla pravdepodobnosť chyby pri danom vozidle. Tá sa následne vynásobila priemernou cenou za servisný úkon pri danom vozidle.

Carwow upozorňuje, že presnú pravdepodobnosť chyby pri konkrétnom vozidle nezverejňujú, lebo Warrantywise tento údaj považuje za svoje obchodné tajomstvo a potenciálnu konkurenčnú výhodu. Na zozname sa nachádzajú predovšetkým vozidlá luxusnej triedy, lebo pri nich sú opravy spravidla drahšie. To si uvedomuje málokto. BMW X5 s cenou okolo 15 000 eur je možno lákavé, no majiteľa bez náležitých finančných prostriedkov môže totálne zruinovať.

V rebríčku 15-tich najmenej spoľahlivých minulej dekády, ktorý nájdete na ďalších stránkach nášho článku,  ide predovšetkým o to, aké finančné riziko hrozí majiteľovi. Z videa vyplýva predovšetkým jedna dôležitá rada, ktorej by sa mal držať každý. Pokiaľ si kupujete jazdenku, snažte sa vyhnúť vzduchovému podvozku. Je naozaj pohodlný, určite aj efektný, no prináša so sebou obrovské riziko zlyhania a následnej drahej opravy. Tú finančne nemusí utiahnuť každý. Ceny opráv sú prepočítané z britskej libry na základe dnešného kurzu.

Video

Diskusia