Poradca Pozor na pokuty: Už sa týkajú aj kolobežiek

Foto: Dreamstime

15.6. 12:00 Je známy fakt, že zákony vždy zaostávajú za technologickým rozvojom. Rovnaké pravidlo platí aj u elektrických kolobežiek, preto novela zákona o premávke túto medzeru vyplní.

Elektrifikované kolobežky sú čoraz obľúbenejšie a rozšírenejšie v celej Európe a Slovensko nie je výnimkou. Na tento vývoj musí zareagovať aj naša legislatíva. Podľa platnej legislatívy sú ľudia na týchto kolobežkách zaradení medzi chodcov, teda môžu chodiť po chodníkoch. Pri akejkoľvek kolízii teda nemožno hovoriť o dopravnej nehode.

Ministerstvo vnútra chce kolobežky s pomocným motorčekom (e-kolobežky) zaradiť na jednu úroveň s bicyklami a samovyvažovacími prostriedkami, napríklad typu Segway, ktoré sú v zákone upravené od 2016. To znamená, že ľudia na elektrických kolobežkách sa stanú vodičmi nemotorových vozidiel ako cyklisti. Po chodníkoch budú môcť jazdiť aj naďalej, avšak pomaly. Ich kolízie sa budú brať ako dopravné nehody a ak porušia pravidlá, môžu dostať blokovú pokutu do 50 eur.

Rovnako sa sprísni aj požívanie alkoholu. Osoby na akýchkoľvek kolobežkách sú dnes zaradené medzi chodcov, t. j. nemajú vo vzťahu k požívaniu alkoholu žiadne obmedzenia. Podľa pripravovaného návrhu sa osoby na e-kolobežkách budú riadiť rovnakými pravidlami ako cyklisti. V praxi to znamená, že v obci a na cyklotrasách budú smieť jazdiť najviac s 0,5 promile alkoholu v krvi, mimo obce platí nulová tolerancia.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia