Škoda Kamiq 1.0 TSI M5 Ambition.

Poradca Pozor, moderné autá sa dajú ukradnúť prekvapivo ľahko! Týchto 5 rád však zlodejom všetko sťaží

Foto: Filip Kadlečík

7.7. 10:00 Motoristi sú často mylne presvedčení, že krádeže automobilov sú už minulosťou a dnes sa takmer nedejú. Ide o omyl, aj súčasné vozidlá majú slabiny, ktoré kriminálnici radi zneužívajú.

Mohlo by sa zdať, že dnešné automobily už sú voči krádeži zabezpečené špičkovo. Opak je však pravdou, novou achillovou pätou áut sa stal pohodlný bezkľúčový systém odomykania a štartovania, tzv. keyless systém. V teste, ktorý nemecká organizácia ADAC realizovala v roku 2019, sa na zúbok pozrela 237 automobilovým modelom s bezkľúčovým odomykaním a štartovaním. Ukázalo sa, že 97 % z nich, teda 230 vozidiel, zvládli zlodeji bez problémov odomknúť a naštartovať. Ďalšie štyri sa dali aspoň odomknúť. Útok ustáli iba tri automobily, išlo o vozidlá výrobcu Jaguar Land Rover.

Človek má často tendenciu myslieť si, že automobilové krádeže sa ho netýkajú. Zlodeji vás však môžu prekvapiť kdekoľvek a kedykoľvek. Dokazuje to i tento prípad slovenského Kodiaqu, ktorý majiteľke zmizol spred práce v priebehu niekoľkých sekúnd. Ako sa proti takýmto prípad zabezpečiť a čo môže i laik urobiť preto, aby zvýšil odolnosť vozidla pred zlodejmi? Toto je pätica jednoduchých rád, ktorých sa môže bez väčšej námahy držať každý.

Video

Diskusia