Audi SQ7.

Poradca Pozor, leto a korona dajú zabrať interiéru auta: Takto ho môže veľa z nás nechtiac poškodiť

Foto: Filip Kadlečík

27.6. 10:00 Počas letných mesiacov na rukách častejšie máme krémy, ktoré škodia interiéru. Pandémia koronavírusu len prilieva olej do ohňa.

Mnohí vodiči svojmu autu škodia a ani o tom netušia. Tak znie záver novej štúdie Fordu, v ktorej sa európski inžinieri venovali vplyvu chemikálií na interiér automobilu. O čo ide? S príchodom leta ľudia zintenzívňujú používanie rôznych prípravkov, napríklad krémov na opaľovanie. Práve tie môžu mať neblahý vplyv na materiály vo vozidle.

Mark Montgomery, špecialista na materiály pracujúci pre európsky Ford, zdôrazňuje, že automobilka kabíny svojich áut testuje v extrémnych podmienkach. Na niektoré výzvy ich však pripraviť nevie. Povrch interiéru musí zvládnuť teploty od 74 °C do -30 °C, veľké dávky ultrafialového žiarenia či slnečného svetla. Ani to však nepomáha na 100 %.

Vodiči a šoférky si, najmä teraz cez leto, natierajú ruky krémami na opaľovanie, hydratačnými krémami či aktuálne, kvôli ochoreniu COVID-19, napríklad aj dezinfekčnými prípravkami. Tie síce možno prospievajú nášmu zdraviu, autu však skôr uškodia. Naše ruky sa rôznych miest automobilu dotýkajú aj tisíce krát a to už je intenzita, pri ktorej sa vplyv čo i len malého množstva chemických látok môže prejaviť.

Vplyv kozmetických prípravkov na stav interiéru dokumentuje jeden príklad z Turecka. Práve tam sa totiž klienti Fordu v minulosti sťažovali na neprimerané opotrebovanie interiéru. Automobilka však prišla na to, že viaceré tamojšie dezinfekčné prípravky na ruky obsahujú až 80 % etanolu a proti nemu sa interiér chráni ťažko. Teraz už Ford reaguje a v záujme ochrany kabíny pridáva špeciálne vrstvy, ktoré majú predísť tomuto spôsobu opotrebovávania materiálov.

Video

Diskusia