Ak sa počet pruhov zvýši z jedného pred križovatkou na dva alebo tri za ňou, vodič sa môže zaradiť do ľubovoľného pruhu. Nemusí pritom zapnúť smerovku, mal by si však počínať tak, aby jeho konanie mohli ostatní vodiči „prečítať“. Pri preradení až za križovatkou už musíte použiť smerovku a dať prednosť

Poradca Používanie jazdných pruhov: Elementárne pravidlá, ktoré niektorí vodiči stále neovládajú

Foto: Dreamstime

13.3. 10:00 Na slovenských cestách sa pruhy spomínajú najmä v súvislostí s diaľnicou BA-TT, ale neznalosť zákona niekedy vyvoláva zmätky aj v obci.

Súčasťou prípravy každého začínajúceho vodiča je výučba teórie. Teda najmä legislatívy upravujúcej to, ako sa na cestách máme správať. Používanie jazdných pruhov patrí medzi elementárne pravidlá. Napriek tomu možno aj v našich končinách denne vidieť mnohých ľudí, ktorým táto téma evidentne veľa nehovorí. Alebo ju jednoducho ignorujú.

Pruhy spomíname na Slovensku najčastejšie v súvislosti s diaľnicou medzi Bratislavou a Trnavou, kde sa môžeme stretnúť s tzv. stredopoliarmi. Ide o šoférov tvrdohlavo využívajúcich centrálnu časť trojprúdového úseku. Zmätky sa však neraz objavia aj v rámci miest. Preto prinášame rekapituláciu základov, ktoré niektorí vodiči stále neovládajú. Hoci to niekomu môže prísť banálne či dokonca smiešne.

Diskusia  ()

Video

Diskusia