Život nám častokrát komplikujú situácie, ktoré prídu v ten najnevhodnejší okamih. Tak to môže byť aj vtedy, ak váš kufor nejde otvoriť a vy z neho súrne potrebujete vybrať niečo dôležité. Ak ide o poruchu elektroniky zámku, alebo je na vine iba vybitá batéria a samotný mechanizmus zámku je funkčný, teda pohyblivý, viete piate dvere jednoducho otvoriť aj zvnútra. Občas to chce aj trochu akrobacie.

Obrázok číslo 1. VW Passat, zámok kufrových dverí.
Zdroj: Nina Pásnska

Podstatný bod, je dostať sa k piatym dverám z vnútornej strany. Je potrebné sklopiť zadné sedadlá, alebo dať dole vrchné krycie plato. To záleží od konkrétneho modelu. Mechanizmus zámku nájdete buď na dverách, alebo na nakladacom prahu batožinového priestoru. V miestach blízko neho, sa nachádza plastový kryt, ktorý je treba dať dole. Pod ním sa je umiestnené núdzové otváranie, potiahnutím ktorého sa zámok odomkne ( obrázok číslo 1).

Mechanizmus zámku je pre rôzne modely odlišný. Hľadaný diel môže byť plastový, ale aj kovový a môže byť aj rôznych farieb. Niekedy je vo výraznej oranžovej, alebo žltej farbe a ľahko ho vidieť. Môže byť ľahko prístupný, inokedy sa k nemu dostanú iba tie najtenšie prsty. Často používané je aj lanko, za ktoré treba potiahnuť. Niektoré modely majú toto miesto prekryté veľkým plastovým krytom, ktorý je možné zosadiť iba po odskrutkovaní, takže sa vám to nemusí podariť vôbec.

VW Passat, zámok kufrových dverí. Potiahnutím bielej plastovej súčiastky sa zamknutý zámok odomkne.
Zdroj: Nina Pánska

Porucha, pre ktorú batožinový priestor nie je možné otvoriť, nemusí byť iba v pokazenej elektronike, alebo vybitej batérií. Ak sa zasekol, alebo inak znefunkčnil samotný mechanizmus, zostáva jediná možnosť, autoservis. Tam odborníci zdemontujú zámok a určia príčinu jeho nefunkčnosti. Niekedy si však človek dokáže s potrebnými informáciami a zručnosťou jednoducho pomôcť aj sám a ušetriť financie.

Mohlo by vás zaujímať: