Osvetlenie automobilov možno otestovať niekoľkými spôsobmi. V prvom rade je tu vedecká cesta, ktorá môže prebiehať napríklad formou svetelného tunela. Pre neznalé oko tvorí komplexné hodnotenie zložitú sadu tabuliek s technickými výsledkami rozloženia svetla, dosahu či rozptýlených lúčov. Čo z toho má ale normálny vodič ako vy alebo ja?

Okrem nameraných hodnôt zhromaždených za perfektných podmienok v hale sa toho z tabuliek veľa vyčítať nedá. Laboratórne testy síce vytvárajú základ, od ktorého sa môžete odraziť, no to, koľko svetla vozidlo v skutočnosti premietne na vozovku a ako ďaleko dosiahne, zistíte až v praxi. Na druhej strane, skutočne podstatné zistenia dokáže poskytnúť praktický test vo voľnej prírode. Dá sa tu hodnotiť nielen výkon svetlometov stojaceho automobilu, ale aj dynamický výkon. Takže sa dozviete odpovede na základné otázky, ktoré by vás mali pri výbere svetlometu skutočne zaujímať.

Chveje sa svetelný kužeľ pri jazde po nerovnej vozovke? Ako dobre osvetluje svetlo zákrutu? Reaguje asistent diaľkových svetiel dostatočne rýchlo? Auto Bild na tieto otázky odpovedal pomocou desiatich kandidátov, ktorých výroba sa datuje na prelom rokov 2013 a 2014. Dbalo sa pri tom na to, aby boli zastúpené všetky typy osvetlenia, ktoré vtedy boli v ponuke. Začneme s obľúbenými halogénmi, prejdeme cez xenóny a skončíme až pri full LED systémoch. Samozrejme, dnes, po rokoch vývoja, sú už svetlá na inej úrovni. Pravdou však je, že v súčasnosti aj v bazároch stojí množstvo automobilov, ktoré ponúkajú rozličnú svetelnú techniku. Ktorú by ste mali v záujme čo najvyššej bezpečnosti uprednostniť?

Hodnotili sa celkovo tri kategórie – osvetlenie vozovky, osvetlenie nasledujúceho vozidla a vnútorné osvetlenie. Do prvej kategórie patrí osvetlenie cesty pomocou stretávacích a diaľkových svetiel. Druhá kategória sa týka účinku svetlometov a zadných svetiel na protiidúcu premávku a za vami idúcich vodičov. V prípade osvetlenia interiéru sa vykonali testy, ktoré zisťovali úroveň jasu v kabíne a jej vplyv na vodiča .

Dacia Duster

Dacia Duster
Zdroj: Auto Bild

Pri Dusteri nemáte príliš na výber, pretože sa ponúkal iba s halogénovými svetlometmi. Na rozdiel od žiarovky H4 sa používa ale typ H7, ktorý má oddelené diaľkové a stretávacie svetlá. Charakteristický je žltý farebný tón, čo vyzerá oproti LED-kám trošku staromódne.

Dacia Duster
Zdroj: Auto Bild

Duster napriek tomu svieti silno a rovnomerne. Značka umiestnená vpravo je dobre viditeľná, z modelu jeleňa (vľavo na obrázku) sú osvetlené iba jeho nohy. Dizajn zadného osvetlenia pôsobí čisto a funkčne - nič nie je preplácané.

Dacia Duster
Zdroj: Auto Bild

Kruhový otvorený svetlomet vo vysokej montážnej polohe vytvára slušný svetelný dosah. Vodič si môže žiarovky H7 stále meniť sám, čo je pohodlné a lacné riešenie.

Výsledok:

  • Osvetlenie vozovky: 3 body
  • Osvetlenie nasledujúceho vozidla: 3 body
  • Vnútorné osvetlenie: 2 body
  • Celkové hodnotenie: 8 bodov