Škoda Scala 1.0 TSI a 1.5 TSI.

Poradca Populárne motory 1.5 TSI trápia problémy: Čaká ich zvolávacia akcia pre nekultivovaný chod

Foto: Marek Pokrývka

12.10. 8:25 Motory 1.5 TSI môžeme nájsť naprieč veľkým množstvom značiek koncernu Volkswagen. Trápi ich však záhadný problém, ktorý sa rozhodli automobilky riešiť.

Mnohých vodičov pri jazde s agregátom 1.5 TSI spojeným s manuálnou prevodovkou trápi trhanie, šklbanie a zhasínanie. Koncern Volkswagen sa situáciu rozhodol vyriešiť zvolávacou akciou. Nejde však o žiadnu novinku, pretože už od roku 2017, kedy nahradil motor 1.5 TSI staršiu jednotku 1.4 TSI, sa viacerí majitelia vozidiel s týmto motorom sťažovali na nekultivovaný chod agregátu v spojení s manuálnou prevodovkou.

Tento problém sa riešil už v minulosti, ale len pomocou servisných zásahov. Tie spočívali v tom, že pri bežnej prehliadke upravili zákazníkovi softvér riadiacej jednotky. Majitelia automobilov, ktorí do autorizovaných servisov nechodili, však o tom nemali žiadne informácie. V súčasnosti je však vyhlásená zvolávacia akcia pre agregáty s výkonom 110 kW (150 k) spojené s manuálnou prevodovkou, ktoré boli vyrobené v roku 2019, konkrétne v mesiacoch máj a jún.

Presnejšie ide o modely:

VW 24ER – Arteon, Passat, Tiguan a Touran

 Škoda 24EV – Karoq, Superb a Kodiaq

Seat 24EP – Ateca a Tarraco

Pri týchto autách s agregátom 1,5 TSI hrozí riziko, že sa kvôli alternátoru pod označením 180 A stratí pri rozjazde značná časť krútiaceho momentu. V tom lepšom prípade vedie tento problém len k šklbaniu a trhaniu pri rozjazde, no v tých horších k úplnému zhasnutiu motora, čo je veľmi nebezpečné. Pri rozjazdoch na križovatkách by tak mohlo dôjsť k dopravnej nehode nezapríčinenej šoférom automobilu.

Podľa dostupných informácií by sa zvolávacia akcia mala týkať 17 000 automobilov značky Škoda, 8 000 áut Volkswagen a 8 000 vozidiel s logom Seat. Majitelia starších motorov sa však tiež môžu informovať o riešení s problémovým chodom. V ich prípade je dostupná softvérová úprava riadiacej jednotky, ktorá by mala zabezpečiť, že k podobnému javu už nebude dochádzať.

 

Diskusia  ()

Video

Diskusia