Volkswagen passat  automoto

Poradca Polícia varuje: Pozor na jazdenky zo zahraničia, takto Slováci prichádzajú o desaťtisíce eur

Foto: volkswagen, passat

5.2. 13:00 Podvodníci sa zameriavajú na ľudí, ktorí chcú kupovať auto cez internet. Ako sa proti nim dá brániť?

Facebook polície slovenskej republiky slúži okrem iného aj ako rýchly komunikačný prostriedok, ktorým môže PZ SR posúvať informácie vodičom. Tento informačný kanál policajti využili opäť, keď varovali pred podvodmi s fiktívnym predajom áut z Európy, pri ktorých majú našinci prichádzať o desaťtisíce eur. Na čo si tu treba dať pozor?

VW Passat
VW Passat
Zdroj: acs

Podvodníci ponúkajú na internete reálne vozidlá, ktoré väčšinou ale patria iným majiteľom – od nich podvodníci získajú potrebné doklady, keď predstierajú, že majú o auto záujem.”, hovorí polícia na svojom Facebooku. Takto získané materiály o automobile ponúkajú podvodníci na predaj bez toho, aby vozidlo reálne vlastnili. Trik je v tom, že vám síce zo zahraničia prídu reálne doklady od vášho vysneného auta, no zlodeji od vás popri nich požadujú o zaslanie zálohy či rezervácie. 

Mnoho ľudí tomuto konaniu naletelo, často ide o sumy v stovkách či maximálne tisícoch eur, stali sa však aj horšie prípady. Polícia v statuse informovala, že: “Evidujeme prípady, kde takýmto konaním podvodníci pripravili poškodených Slovákov aj o sumu prevyšujúcu 50 000 Eur. Aktuálne pri takomto podvode figurovala prepravná spoločnosť, ktorá mala vozidlo kupujúcemu dodať, pritom pravdepodobne ide o neexistujúcu, vymyslenú firmu.”

Polícia Slovenskej republiky zverejnila aj stručný zoznam opatrení, ktoré vám majú pomôcť v tom, aby ste podobným podvodníkom nenaleteli. Pri kúpe auta na internete treba zvážiť každú platbu, aj keď ide iba o zálohu, ktorú posielate vopred. Ak od vás predávajúci chce vopred celú sumu peňazí, zvážte to a pokiaľ nejde o osobu, ktorú poznáte a môžete jej veriť, takýto prevod nevykonávajte.

Anketa
Naleteli ste už niekedy podobným podvodníkom?
  • 18%
  • 82%

Medzi dobré rady od policajtov patrí aj tá, že si o predávajúcom treba zistiť čo najviac informácií. Niekedy môže pomôcť už len ak zadáte adresu jeho bazáru do Googlu a zistíte, že nič také v realite neexistuje. Preveriť sa dajú aj certifikáty, ktorými sa takéto firmy zvyknú prezentovať.

Polícia vo všeobecnosti varuje pred kúpou auta cez internet, kedy si vozidlo fyzicky neobzriete a ani sa nestretnete s predávajúcim. Všímať si treba taktiež to, v ktorej krajine má príjemca zálohy, rezervácie či platby zriadený účet. Ak komunikujete s firmou z Nemecka, no účet má v Taliansku, Bulharsku, Rumunsku, Poľsku, Chorvátsku a podobne, mal by vám v hlave zasvietiť varovný výkričník.

Video

Diskusia