Na snímke sanítka predbieha autá čakajúce v každodennej rannej zápche v obci Dunajská Lužná smer Bratislava.

Poradca Polícia upozorňuje na novú povinnosť pre vodičov: Za porušenie hrozí sankciou až 300 eur

Foto: Martin Mikláš

31.12. 2019 10:30 Pravidlo známe zo susedných štátov má od 1. apríla platiť aj na našom území. Vodiči budú povinní vytvoriť v kolóne dostatočný priestor medzi jazdnými pruhmi na prejazd vozidiel s právom prednostnej jazdy.

Slovenská legislatíva týkajúca sa cestnej premávky aktuálne prechádza viacerými zmenami. Polícia na najdôležitejšie úpravy upozorňuje prostredníctvom sociálnych sietí a v týchto dňoch sa rozhodla upriamiť pozornosť na novú povinnosť pre vodičov. Ide o vytvorenie tzv. záchranárskej uličky. Tú poznáme napríklad zo susedného Česka či Rakúska, ale aj z Nemecka a ďalších štátov.

Na našom území bude od 1. apríla 2020 platiť povinnosť v prípade vzniku kolóny automaticky vytvoriť medzi jazdnými pruhmi dostatočný priestor na prejazd vozidiel s právom prednostnej jazdy. Teda najmä sanitiek, ale tiež hasičských či policajných áut. Vodiči im musia uvoľniť cestu automaticky. Nie až v prípade, že majú za chrbtom rozblikané svetlá a hučiacu sirénu.

Takto sa majú šoféri radiť na jednotlivých druhoch ciest.
Takto sa majú šoféri radiť na jednotlivých druhoch ciest.
Zdroj: Facebook (Polícia Slovenskej republiky)

Ak šofér núdzový pruh nevytvorí a bude tvoriť prekážku, dostať môže pokutu vo výške 99 eur. Za porušenie nových pravidiel však polícia hrozí aj vyššou sankciou. Tvrdšie chce trestať špekulantov, ktorí neraz toto pravidlo zneužívajú a jazdia v tesnom závese za sanitkou. Prípadne sa záchranárskou uličkou vyberú na vlastnú päsť. Ak takto jazdiacich ľudí hliadka prichytí, môžu prísť až o 300 eur.

Polícia zároveň upozorňuje, že pri vytváraní tohto priestoru je na nevyhnutne potrebný čas vodič oprávnený vojsť aj na miesta, kde je to inak zakázané. Môže sa teda napríklad odpratať na chodník či trávu popri ceste. Rovnako je v týchto prípadoch povolené prejsť na červenú, čo mnohí šoféri nevedia a neraz zbytočne zdržujú. Povinnosťou je však neohroziť týmto manévrom iného účastníka cestnej premávky.

Diskusia  ()

Video

Diskusia