Nový radar, ktorý testuje slovenská polícia.

Poradca Slovenská polícia testuje sci-fi radar z Nemecka

Foto: Soňa Zverková

28.11. 2017 7:52 V Bratislave a jej okolí sa v poslednom období objavil nový typ radaru, ktorý sa presúva z miesta na miesto. Zistili sme, o je schopnostiach detailné informácie. Jeho účinnosť je ozaj vysoká.

Na jednej z rušných bratislavských štvorprúdoviek sa včera objavil plechový zjav, no vodičom bolo hneď jasné, o čo ide - pochopiteľne policajný radar. Najzaujímavejšie je, či ide o nový prírastok do arzenálu dopravnej polície, ktorý znepríjemní život motoristov. Odpoveď vás možno prekvapí: nie. Aspoň zatiaľ.

Nový radar, ktorý testuje slovenská polícia.
Nový radar, ktorý testuje slovenská polícia.
Zdroj: Soňa Zverková

Ako sa podarilo zistiť redakcii Autobild.sk, ide výlučne o testovaciu prevádzku. Výrobca ponúkol slovenskej polícii možnosť odskúšať v praxi nový prístroj a zistiť, či spĺňa to, čo sľubuje vo svojich prospektoch. Podľa našich informácií slovenská polícia zatiaľ neplánuje žiadne nové nákupy radarov, chce však poznať možnosti tohto typu, ak by sa niekedy v budúcnosti rozhodla pre jeho kúpu. Tento konkrétny kus je zapožičaný z Nemecka, ktorý sa u nás zdrží zhruba týždeň a následne sa vráti domov. O tom, že nemecká polícia ho má, sme písali zhruba pred 1,5 rokom.

Radar aj napriek svojej veľkosti nie je pripojený na mestskú rozvodnú sieť, ale poháňa ho výlučne batéria, ktorá má podľa výrobcu vydržať týždeň nepretržitej prevádzky. Po tomto čase výrobca batériu vymieňa. Políciu pochopiteľne zaujímalo, či tento údaj platí a zatiaľ sa ukazuje, že batéria má naozaj slušnú výdrž.

Radar je schopný merať rýchlosť v štyroch jazdných pruhoch bez ohľadu na smer jazdy, to znamená, že môže merať tak vozidlá prichádzajúce k nemu, ako aj tie v opačnom smere. Navyše ho možno nakalibrovať na meranie ôsmich rýchlostí. Popri tom vie rozoznať vozidlá podľa veľkosti, takže ak je na danej trase zakázaný prejazd automobilov nejakej kategórie, mal by ich dokázať odhaliť. Výrobca sľubuje, že prístroj je schopný merať rýchlosť v ľubovoľných svetelných podmienkach, čiže cez deň, v noci alebo v hmle. Polícia chce vidieť dôkaz vo forme fotografií, ich rozlíšenia a kvality. Výrobca vyhovel požiadavke našej polície o farbe blesku, nakoľko na Slovensku sa biely blesk nepoužíva, iba červený resp. oranžový

A teraz tá najdôležitejšia informácia: pokutu nedostanete! Ide výlučne o testovaciu prevádzku a polícia pokutu poslať nesmie, nakoľko nejde o schválený typ radaru. Až v prípade, že by sa v budúcnosti rozhodla ho kúpiť, radar bude musieť absolvovať povinnú kalibráciu a zákonom predpísanú metrológiu. V súčasnosti sa polícia zaujíma výlučne o to, čo radar dokáže, v akej kvalite sú výstupy a o jeho prípadné nedostatky. To, že z tohto radaru pokutu nedostanete, však neznamená právo prekračovať rýchlosť. Predpisy je potrebné dodržiavať bez ohľadu na to, či sa niekde radar nachádza alebo nie. Polícia má predsa rôzne prostriedky, ktorými môže pretekárov potrestať.

Zdroj: Soňa Zverková

Video

Diskusia