Poradca Polícia bude kontrolovať e-známky na hraniciach

Foto: NDS

16.7. 10:00 Národná diaľničná spoločnosť a polícia si počas leta posvietia na povinnosť vodičov jazdiť s platnou elektronickou diaľničnou známkou. Kontroly sa sprísnia najmä na diaľničných hraničných priechodoch.

Na Slovensku máme spoplatnené diaľnice a ak si vodič nekúpi známku na hraničnom priechode, bude musieť siahnuť hlbšie do peňaženky. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) totiž vyčlenila na kontrolu úhrady diaľničných známok šesť špeciálnych vozidiel, ktoré monitorujú situáciu na cestách a v spolupráci s príslušníkmi polície riešia priestupky najmä priamo na mieste, a to blokovou pokutou. Tento rok bolo zatiaľ takýchto kontrol vykonaných 259, pričom počet udelených pokút v teréne bol 834. Z toho 78 slovenským a 756 zahraničným vodičom.

Počas leta do našej krajiny prúdi omnoho viac motoristov zo zahraničia ako v ostatných mesiacoch roka. Zahraničných motoristov na povinnosť úhrady elektronickej diaľničnej známky pre používanie diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku informuje zvislé dopravné značenie osadené bezprostredne na vstupe do našej krajiny.

Povinnosť úhrady diaľničných známok okrem vozidiel v teréne monitorujú aj stacionárne kamery, ktoré zachytávajú evidenčné čísla prechádzajúcich vozidiel. Tieto zábery sú následne vyhodnocované, teda sa porovnávajú so zoznamom zakúpených diaľničných známok v databáze NDS. V prípade zistenia podozrenia z porušenia povinnosti úhrady diaľničnej známky sú tieto informácie poskytnuté do Jednotného informačného systému cestnej dopravy v správe ministerstva dopravy. Systém vyhodnotí, kto je prevádzkovateľom vozidla, či je dané vozidlo od platby oslobodené a spracuje podklad pre príslušný okresný úrad. Samotné zasielanie rozkazu o uložení pokút je v kompetencii ministerstva vnútra.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia