ikona podvody tema

Poradca Na stope podvodníkov s autami: Toto sú ich triky

Foto: Auto BILD

7.1. 2016 8:00 Kto by netúžil po atraktívnom aute, navyše, ak je zrazu dostupné za málo peňazí? Väčšina takýchto ponúk je však podvod, pri ktorom možno nenávratne prísť o poriadne sumy.

V novinách, časopisoch a najmä na internetových portáloch sa v poslednom čase množia inzeráty, ponúkajúce atraktívne automobily za skutočne zaujímavé ceny. V absolútnej väčšine prípadov však ide pascu. Špecializované gangy sa do nej snažia chytiť záujemcu, ktorý sa opantaný vidinou výhodnej kúpy nechá oklamať a nakoniec príde o peniaze. Náš skutočný príbeh sa síce týka dvoch klasických automobilov, no osobne sme sa stretli aj s podvodníkmi, ponúkajúcimi zánovné vozidlo.

Naľavo podvodný inzerát v denníku Berliner
Naľavo podvodný inzerát v denníku Berliner
Zdroj: Auto BILD

Utsjoki, Laponsko – v zime sú tu cesty večne biele, teplota nezriedka klesá na 20 stupňov pod nulou. V tejto oblasti, blízko Polárneho kruhu, najsevernejšieho miesta Európskej únie, žije iba 1 260 ľudí. Každý obyvateľ tu má iba pre seba päť kilometrov štvorcových – z pohľadu štatistiky.

A práve tu, takpovediac v chladničke Európy, by sa mal nachádzať nádherný klasik: VW Bus, prezývaný Samba, v bielo-modrej farbe, s rokom výroby 1966. V „skvelom stave“, na tachometri 67 300 kilometrov, „všetko originálne“ - tak sa to píše v inzeráte v istom berlínskom denníku. A cena je doslova smiešna: 18 900 eur, čo je zhruba pätina oproti obvyklým sumám za podobné autá na trhu.

Originálna ponuka: Skutočným predajcom VW Samba
Originálna ponuka: Skutočným predajcom VW Samba
Zdroj: Auto BILD

Chce sa hádam niekto rýchlo zbaviť svojho oldtimera, ktorý by inak mohol stáť 80 až 100 tisíc eur? Reportér redakcie AUTO BILD sa rozhodne vydávať za potenciálneho kupca a zavolá na číslo uvedené v inzeráte. Odpoveď je bolestivá - do ucha mu začne silno pípať fax. Ten je v kancelárii stavebnej firmy Eckhardt Anlagen und Stahlbau GmbH v Nemecku, v hessenskom Hauneck-Unterhaune. Nikto v nej o nejakom VW Buse ani netuší, no „fax už zvonil snáď 200 krát“, hovorí šéf firmy Bastian Eckhardt.

AUTO BILD teda inkognito napíše e-mail na uvedenú adresu. O šesť dní neskôr sa ozve istý pán Anton Peter Letsen, poďakuje sa za náš záujem a začne vychvaľovať svoju ponuku: „Auto je vo veľmi dobrom stave, nemá žiadne technické problémy a nebolo havarované“.

Podvodníci v inzeráte zneužili telefónne číslo
Podvodníci v inzeráte zneužili telefónne číslo
Zdroj: Auto BILD

O deň neskôr prídu e-mailom ďalšie fotografie mikrobusu a aj čosi osobného (hoci sme o to nežiadali). Letsen nám píše, že údajne bol deväť rokov ženatý v Nemecku, po rozvode potrebuje peniaze a teraz žije v Laponsku. Samozrejme, každý záujemca môže pokojne precestovať niekoľko tisíc kilometrov, a zaujímavé auto si prezrieť osobne. Alternatívne by ale aj on sám mohol auto dopraviť k nám.

Pre prípadné otázky nám pošle aj fínske mobilné telefónne číslo. Na ňom sa však nik nehlási. Namiesto toho nám späť zavolá muž s utajeným číslom. Hovorí po nemecky, s východoeurópskym prízvukom. Ako rodený Fín teda rozhodne neznie. Reportér sa ho pýta: Aké je počasie na severnom póle? „Letsen“ odpovedá: mínus desať stupňov. To je správne. Naša ďalšia otázka: Ako sa ku vám najľahšie dostanem? „Leťte do Rovaniemi.“ Reportér: Nie je Ivalo bližšie? Letsen: „Áno, to je pravda.“

Sam Clugston predal skutočné auto prostredníctvom
Sam Clugston predal skutočné auto prostredníctvom
Zdroj: Auto BILD

Neskôr urobí Letsen ďalšie malé chyby: „Voláte mi kvôli tomu obytnému automobilu?“, pýta sa nás. Obytný automobil? Dôvodom omylu je takmer presne rovnaká e-mailová adresa, na ktorej rovnaký človek naozaj ponúka kempingové vozidlo. Reportér sa ďalej pýta: Nebol by problém doviezť auto do Nemecka? Odpoveď: „Pre nášho zákazníka urobíme všetko.“ Zákazníka? Nejednalo sa tu náhodou o súkromný predaj?

Letsen nám posiela, bez toho aby sme ho o to požiadali, svoj naskenovaný pas. AUTO BILD ho predkladá fínskej polícii. Ide o obyčajný falzifikát! Číslo pasu síce skutočne existuje, ale meno a fotografia sú vymyslené. Tento dokument už bol použitý aj v inom prípade podvodu, hovorí polícia. Pána s menom Anton Peter Letsen v celom Fínsku nenájdete.

Podvodník sa preukázal sfalšovaným fínskym pasom
Podvodník sa preukázal sfalšovaným fínskym pasom
Zdroj: Auto BILD

Neznámy nám telefonuje čoraz častejšie a začína vyvíjať nátlak. Do druhého dňa požaduje splátku vo výške 9 600 eur, auto chce poslať okamžite na cestu k nám. Peniaze chce vopred, na poručnícke konto Ali Express. Dáva nám číslo účtu v banke Alpha v meste Russe (Bulharsko). Jeho majiteľom je Ovidiu Todoran-Busoi. Na požiadanie nám Letsen pošle aj kópiu jeho pasu – a opäť je to falzifikát! Najneskôr teraz je nám jasné: žiaden Letsen neexistuje. A ani žiaden VW Samba Bus. Aspoň nie vo Fínsku.

„Tento VW Bus model T1 stál u nás dva mesiace“ - hovorí nám Sam Clugston, majiteľ spoločnosti UK Sports Cars. V jeho opravovni v meste Wingham (Anglicko) parkujú tri staré VW Busy. Obrázky skopírovali podvodníci práve z jeho stránky. „Stáva sa to žiaľ až príliš často“, hovorí nám 24-ročný majiteľ, „ale nemôžem proti tomu takmer nič urobiť“.

Neoprávnene získané peniaze si chceli podvodníci
Neoprávnene získané peniaze si chceli podvodníci
Zdroj: Auto BILD

Clugston svoj modrý Samba Bus už medzičasom dávno predal, do belgického mesta Aalter. A čo údajná adresa miesta pobytu jeho fiktívneho majiteľa v Laponsku? „Tam stojí iba obyčajná rybárska chatka“, hovorí nám Markku Halonen (36), asistent záchrannej služby a majiteľ spomínanej chatky, ktorej adresu podvodníci zneužili v inzeráte: „Samozrejme, nepredávam žiaden VW Bus, ja som skôr na Mercedesy“.

Pri podaní inzerátu v denníku „Berliner Morgenpost“ použili podvodníci adresu z mesta Bottendorf, vymysleli si falošné mená a zneužili cudzie bankové účty na zaplatenie nákladov za inzerát. Vydavateľstvo denníka to samozrejme poriadne hnevá: „Náklady zostávajú novinám“, hovorí nám Matthias Lange z oddelenia inzercie.

Prípad číslo 2: Červená Samba

Ako sa kybernetickí gangstri môžu dostať k dôležitým dátam, ukazuje prípad Ilony Z. z južného Nemecka. Na Ebay ponúkala na predaj knihu. Krátko na to na jej bankový účet prichádza záloha – za inzerát na predaj auta, ktorý táto študentka nikdy nepodala. Ilona sa domnieva, že kupec knihy mal jediný cieľ - dostať sa k jej číslu účtu! A podarilo sa mu odhaliť aj jej adresu. „Jedného rána mi pri dverách zazvonili cudzí ľudia, ktorí si chceli obzrieť nejaké auto, ktoré som nikdy nevlastnila.“

Druhá originálna ponuka: Červený VW Samba získal
Druhá originálna ponuka: Červený VW Samba získal
Zdroj: Auto BILD

Rozhodla sa preto na internete trochu pátrať a našla až tucet ďalších inzerátov s rovnakým vozidlom. Iba na oko sa rozhodla na jeden z nich zareagovať – a ozval sa jej istý Olle Kampe z dánskeho mesta Svendborg. Vymyslené meno sa objavilo už aj v prípade iného, tento krát červeného Samba Busu, ktorý bol na predaj v ďalších novinách Freie Presse. Originálny kus pritom zreštauroval istý pán z mesta Baden-Württemberg, a ponúkol ho na predaj spolu s množstvom fotografií cez Ebay.

Aj v tomto prípade podvodníci jednoducho obrázky skopírovali a použili ich pri svojich inzerátoch. Predajná cena: 5 000 eur. Vozidlo sa pritom v skutočnosti už dávno nachádzalo u predajcu Antona Stumppa v meste Ellgau (Bavorsko), ktorý ho kúpil za 80 000 eur. „Cena v inzeráte je jednoducho vtip“, hovorí expert na historické Volkswageny. Olle Kampe medzičasom klame a tvrdí, že auto stojí v dánskom Svendborgu. Navrhuje dokonca, že s autom príde pokojne aj do Berlína.

Červený VW Samba od reštaurátora kúpil Anton
Červený VW Samba od reštaurátora kúpil Anton
Zdroj: Auto BILD

Má však pred tým ešte jednu prosbu – sumu 5-tisíc eur máme poslať cez pobočku Western Union - spoločnosti zaoberajúcou sa zasielaním peňazí po celom svete. Ešte pred naším stretnutím, na jeho meno a doklad o zaslaní mu máme poslať e-mailom. Iba ako dôkaz skutočného záujmu a potvrdenie našej serióznosti, tvrdí Olle Kampe. Spoločne s nami by potom v Berlíne vyzdvihol peniaze z pobočky.

Western Union ponúka celosvetové služby zasielania hotovosti, jej filiálky sú na poštách, v bankách, aj v rôznych stánkoch. Ak napríklad pošlete 500 eur na pobočke v Bardejove, adresát si ich môže v hotovosti vyzdvihnúť, dajme tomu na dovolenke v Marakéši. Potrebuje k tomu poznať sumu, číslo prevodu a predložiť doklad. Tento pomerne jednoduchý systém sa však dá zneužiť. „Obete podvodu sú prinútené prezradiť detaily prevodu, vrátane čísla transakcie“, uviedol hovorca spoločnosti Western Union (WU).

Clui, Rumunsko, Transylvánia: Odtiaľto riadia
Clui, Rumunsko, Transylvánia: Odtiaľto riadia
Zdroj: Auto BILD

Číslo transakcie však samo o sebe k výberu hotovosti nepostačuje, oprávnená osoba sa musí preukázať dokladom totožnosti. V prípade červeného VW Busu sú platiteľ aj príjemca totožní, 5-tisíc eur by teda mohol vybrať iba náš reportér. Ako by potom malo prísť k podvodu? „So sfalšovanými dokladmi totožnosti sa podvodník dostane k peniazom“, hovorí hovorca WU. To znamená: niekto by musel sfalšovať cestovný pas nášho redaktora.

Olle Kampe sa tvári, že sa nachádza v Svendborgu (Dánsko) – a to je lož! Jeho mobilný telefón síce má dánske číslo, je ale pripojený na mobilnú sieť v Rumunsku. Práve odtiaľto pochádza množstvo podvodných inzerátov, a práve tu sa vyberajú ulúpené peniaze. V centre mesta Râmnicu Vâlcea sa všade nachádzajú pobočky Western Union, pred ošumelými panelákmi parkujú nablýskané Mercedesy s matným lakom, vystatovačné Porsche a povýšenecké Audi. Toto mesto preto prezývajú aj „Hackerville“ (mesto hackerov).

Podvodníci radi zneužívajú Western Union. Tento
Podvodníci radi zneužívajú Western Union. Tento
Zdroj: Auto BILD

Robert Butyka toto pomenovanie nemá rád. „Pre mňa sú to jednoducho zlodeji“, hovorí odsúdený bývalý hacker. Stretli sme sa s ním v Rumunsku, v meste Clui. 29-ročný mladík je vonku na podmienku. Dostal ju za počítačovú sabotáž a uplynie v roku 2019. Dnes je nezávislým bezpečnostným poradcom a testuje webové stránky na ich bezpečnosť. Len tak pomimo nám ukazuje zopár zaujímavých, sfalšovaných internetových stránok. Vyzerajú ako Google alebo web.de, no sú to iba kópie.

Vaše prihlasovacie mená a heslá vďaka nim skončia priamo u podvodníkov, ktorí ich ďalej odovzdávajú cez ukryté online platformy. Iní kriminálnici zase napodobňujú webové stránky prepravných spoločností. Ich cieľom je presvedčiť potenciálnych záujemcov o tom, že firma skutočne existuje a že sú seriózni partneri. Zistiť, či ide o podvodníkov sa pritom takmer vôbec nedá, pretože vystopovanie umiestnenia počítačov patriacich podvodníkom sťažujú virtuálne IP adresy.

Thomas-Gabriel Rüdiger je presvedčený, že na internete chýbajú pravidlá a prítomnosť štátnej ochrany. „Na rozdiel od skutočného života, je polícia na sieti takmer neviditeľná“, hovorí tento docent a kriminológ policajnej vysokej školy v Brandenburgu. „Preto to na internete občas vyzerá ako na divokom západe“.

Verdikt: Kriminálnici to majú ľahké

Jasné – vám a ani mne by sa to nemohlo stať. Poslať nejakému cudziemu človeku 5-tisíc eur, bez toho, aby ste svoj tovar čo i len raz videli. Skutočne nie? Buďme úprimní – nikdy sme sa nezamilovali? Do veľmi pekne zachovaného klasického auta od dôchodcu zo Švajčiarska?

Niekedy je žiaľ túžba silnejšia ako všetky pochybnosti a emócie zvíťazia nad zdravým rozumom. Trik s inzerátmi je starý ako Matuzalem, ale pre kriminálnikov naďalej lukratívny a bez rizika. Využívajú bezprávny priestor internetu a meniace sa policajné kompetencie absolútne perfektne. To sa musí zmeniť!


Podstata podvodu v skratke: Obeť zaplatí za niečo, čo ani neexistuje

  • Podvodník uverejní na internete, alebo v novinách inzerát na predaj auta, ktoré však vôbec nevlastní. Cena automobilu je väčšinou extrémne nízka.
  • Obeť väčšinou zaujme výhodná kúpa, a kontaktuje predajcu cez e-mailovú adresu. Tí zvyknú na maskovanie uviesť aj cudzie telefónne čísla.
  • Obeť je vyzvaná, previesť na fiktívneho poručníka zálohu, alebo aj celú predajnú sumu. Za to kriminálnici sľubujú vozidlo doviezť osobne na vami udanú adresu. Poručník však vôbec neexistuje. Väčšinou sú ním sami podvodníci, alebo ich komplic, ktorý preddavok prevezme.
  • K odovzdaniu vozidla nikdy nedôjde. Podvodník sa s ukradnutou sumou peňazí stiahne a zmení telefónne čísla aj e-mailové adresy.

zdroj: AUTO BILD
zdroj: AUTO BILD
Zdroj: AUTO BILD

Takto nesadnete na lep podvodníkovi:

  • Nikdy neplaťte dopredu za tovar, ktorý ste neprevzali!
  • Nikdy neprestaňte používať svoj zdravý sedliacky rozum – ani pri tých najvýhodnejších ponukách!
  • Vygooglite si kusy textu z podvodníckych e-mailov a e-mailových adries. Často sa objavujú na anti-podvodníckych fórach!
  • Pri nedorozumeniach ako nefunkčných telefónnych číslach, alebo príliš nízkej cene a podobne: okamžite ruky preč od takejto ponuky!
  • Položte podozrivému otázky. Napríklad: pokiaľ sa niekto vydáva za Fína, naučte sa jednu otázku po fínsky, otestujte jeho reakciu.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD

Video

Diskusia