Dobrá audiosústava je pre mnohých motoristov jedným zo základných nárokov na vybavenie kabíny. Oceníte ju najmä pri cestovaní na veľké vzdialenosti, kedy hudba či podcasty pôsobia ako príjemné spestrenie stoviek či tisícok kilometrov. Ak patríte medzi ľudí, ktorí si potrpia na najvyššej možnej kvalite hudby, možno už viete, že pokiaľ signál z mobilného zariadenia do autorádia cestuje zvukom, nie je práve najkvalitnejší. Veľa šoférov však o tomto deficite počúvania cez bluetooth pravdepodobne ani netušilo.

Zdroj zvuku zohráva pri reprodukcii – pochopiteľne – dôležitú rolu. Najviac to platí pri hudbe, ktorú si dnes väčšina ľudí púšťa z vlastných nosičov a zariadení. Čím kvalitnejší zdroj, tým lepší zážitok z počúvania. Stabilné pripojenie ponúka samozrejme USB disk so skladbami uloženými v niektorom z bezstratových formátov, ako je FLAC, prípadne v bezkompresnom formáte (WAV).

V prípade stratového kodeku (MP3, WMA atď.) je vhodné využiť čo najvyššiu kvalitu (bitrate aspoň 320 kbps). Ďalšie v poradí kvality je prepojenie káblom prostredníctvom Apple CarPlay alebo Android Auto. Oba tieto protokoly dnes ponúkajú aj bezdrôtové pripojenie pomocou wifi.

Najhorší zvuk poskytuje bluetooth. Nie je to nič dramatické a pre bežné počúvanie stačí aj tento spôsob, ale ak ste fajnšmeker, tak vám takáto reprodukcia príliš neulahodí,“ hovorí odborník na sound systémy Tomáš Bambásek zo Škoda Auto. Ak teda máte snahu dosiahnuť čo najvyššiu kvalitu reprodukcie, radšej siahnite po prehrávaní z USB disku.

Anketa: Ako hudbu v aute počúvate vy?