1. Automatická umyváreň

Autoumyváreň.
Zdroj: Marián Angelovič

Rozhodne nemienime nikoho odrádzať od automatickej umyvárne, nakoľko ide o veľmi rýchly a pohodlný spôsob vyčistenia auta. Chceme však poukázať na niektoré úskalia, ktoré so sebou prinášajú.

V prvom rade je tu riziko poškodenia laku, predovšetkým vtedy, ak je vozidlo priveľmi znečistené. Ani predumytie nemusí odstrániť prach a hrubšie nečistoty, ktoré v kombinácii s kefami fungujú ako spoľahlivý brúsny papier. Navyše pri častom využívaní služieb automatických umyvární možno na slnku zbadať na laku stopy po kefách. Upozorňujeme však, že mnohé z uvedeného závisí aj od toho, ako sa prevádzkovateľ stará o čistotu a najmä o kvalitu materiálu na kefách.

Ak teda máte časové a finančné rezervy, využite na poriadne umytie radšej tzv. wapku alebo špecializovanú ručnú umyváreň. V súvislosti s ručným umývaním odporúčame overiť si referencie, napríklad u známych, pretože aj v tomto prípade je dôležitá nielen kvalita použitých čistiacich prostriedkov, ale aj kvalita práce. Ak si teda neumývate auto sami...