ikona dialnica

Poradca Parlament zamietol predbiehanie kamiónov v noci

Foto: archiv

1.7. 2014 16:33 Dvaja poslanci chceli umožniť nákladným vozidlám predchádzanie na diaľniciach v nočných hodinách. Ich návrh dnes parlament zamietol.

Koncom mája sme informovali o dvoch poslaneckých návrhoch zákonov. Jeden sa týkal upozornenia na neplatnú technickú alebo emisnú kontrolu a podľa nášho názoru mohol motoristom výrazne pomôcť. V prvej polovici júna však návrh skončil už v prvom čítaní.

Rovnaký osud dnes postihol aj druhý návrh, keď ho parlament drvivou väčšinou hlasov nepodporil. Poslanci Štefan Kuffa a Miroslav Kadúc (OĽaNO) chceli v noci umožniť predchádzanie nákladných vozidiel nad 7,5 tony na diaľniciach. Poslanci navrhli, aby v čase od 23.00 do 5.00 h mohli tieto vozidlá predchádzať. Zároveň chceli zachovať obmedzenie, na základe ktorého mohli vozidlá nad 3,5 tony používať mimo obce na troj- a viacprúdovej ceste len dva jazdné pruhy najbližšie k pravému okraju vozovky

Poslanci argumentovali, že za súčasným zákazom stála snaha o zvýšenie plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky. Prax ukázala, že v nimi navrhovanom časovom rozpätí sú tieto cesty takmer prázdne a pohybujú sa po nich zväčša práve nákladné vozidlá. „Z tohto dôvodu je dnešná podoba zákona kontraproduktívna a zakazuje nákladným vozidlám predchádzanie iných motorových vozidiel aj v čase, kedy to vôbec nie je potrebné,“ skonštatovali vo svojej dôvodovej správe.

Diskusia  ()

Video

Diskusia