Ty ale vyzeráš! Kto by si takto nepovzdychol, keď slnečné lúče prerazia cez mraky a v celej kráse ukážu prachový tuning karosérie. Dokonalým exemplárom tohto druhu nežiadanej povrchovej úpravy je dlhodobo testované BMW radu 5, ktoré si v službách nemeckej redakcie Auto Bildu odkrútilo poctivých milión kilometrov. 

Čím nahradiť profi čistiace prípravky?
Zdroj: Auto Bild

Či už je to exteriér alebo interiér auta, dlhý test na ňom zanechal nezameniteľné stopy. O to viac, že počas testu videlo toto BMW vodu zväčša len za daždivých dní. Auto Bild sa preto rozhodol pre neobvyklý test. Profesionál Olaf Menzel prišiel so svojím zázračným kufríkom, ktorý obsahuje profesionálne chemické prípravky. Vyárendovali sme mu ľavú polovicu auta, na pravej strane sa používali výlučne domáce prostriedky. Prášok do pečiva, zubnú pastu, kolu či aviváž, teda všetky tipy, o ktorých sa traduje, že by mali skvele čistiť. Je drahá chémia skutočne potrebná, alebo ju porazia osvedčené triky z babičkinej špajze?

Čím nahradiť profi čistiace prípravky?
Zdroj: Auto Bild

Kilometrový milionár si veru užil svoje. Kapota je od špiny taká drsná, že by sa dala použiť ako prerastený pilník na nechty. Na kapotu prídu tri balíčky prášku do pečiva a poďho leštiť vlhkou handrou. Prvý dojem je silný! Presnejšie, veľmi silný! Abrazívne častice prášku si poradili s nečistotou a preleštili povrch ako nefalšovaná leštenka. Pohľad na Olafovu stranu nás však rýchlo uzemní. To, čo tu predvádza tento chlapík, je úplne z iného vesmíru. V ľavej časti kapoty sa vidíme ako v zrkadle. 

Čím nahradiť profi čistiace prípravky?
Zdroj: Auto Bild

Také niečo sa nám s kypriacim práškom veru nepodarilo, ale nevzdávame sa. Na pochrómované časti použijeme zubnú pastu. Tá vraj zastane rovnakú prácu ako profesionálna politúra a pritom je oveľa lacnejšia. Prostriedok zubnej hygieny nám ako-tak zafunguje na pravom chróme, lenže na plasty s chrómovou farbou je prikrátky. Oveľa lepší výsledok dosahujeme so sprejom na čistenie rúr na hliníkových diskoch. Ale pozor! Prostriedok je mimoriadne agresívny, preto je čistené plochy potrebné dôkladne opláchnuť čistou vodou. V opačnom prípade hrozí poškodenie povrchu.

Čím nahradiť profi čistiace prípravky?
Zdroj: Auto Bild

Na hrdzu si berieme na pomoc alobal a bublinkové nealko. Mýtus potvrdený. Kyselina fosforečná v kole čistí nielen záchodovú keramiku, ale dokonalo odstráni aj zhrdzavený povrch a odkryje podklad vhodný na nový lak. Používajte však túto metódu opatrne, aby ste sa nezbavili väčšej časti laku, než je potrebné. Na čalúnenie a koberčeky sme použili viacúčelový čistiaci prostriedok do domácnosti a kefu. Táto metóda funguje naozaj výborne, vyžaduje ale citlivý prístup, aby z čalúnenia napokon nezostalo len zopár vlákien.

Čím nahradiť profi čistiace prípravky?
Zdroj: Auto Bild

Kuchynské recepty nás milo prekvapili a osvedčili sa lepšie, než sme očakávali. Výsledok súboja proti profesionálnym prostriedkom zďaleka nie je jednoznačný. Domáci arzenál môže byť dobrou alternatívou k drahej chémii, vyžaduje však obozretnosť. Nech sa rozhodnete pre akýkoľvek prístup, to najdôležitejšie pravidlo znie: auto vyžaduje pravidelné čistenie aj údržbu.