Spoločnosť BASF Coatings GmbH sa zaoberá vývojom, výrobou a predajom surovín pre vysoko náročné farby, používané pre architektonické a priemyselné nátery, ale aj pre nátery automobilov a úžitkových vozidiel.

Zo správy vyhodnocujúcej rok 2022 vyplýva, že celosvetovo najobľúbenejšími pre automobilový trh zostávajú biela a čierna, no ku slovu sa čoraz viac dostávajú aj achromatické farby.

Ilustračný obrázok.
Zdroj: Shutterstock

Vozidlá nekomerčného charakteru najčastejšie v roku 2022 pokrývala biela, čierna, strieborná a sivá farba, pričom biela zostala favoritom aj pre minulý rok. Ak ide o čosi pestrejšie odtiene, zákazníci siahli po modrej a červenej. Podiel na trhu však začala získavať aj žltá, oranžová, zelená a fialová farba, a to po regiónoch celého sveta.

Región EMEA ( Európa, Stredný východ a Afrika) zaznamenal nárast pri svojich najobľúbenejších farbách ( biela a čierna) a zároveň pokles pre sivú a striebornú. Medzi chromatickými farbami má najhlavnejšie postavenie stále modrá, no zákazníci majú väčší záujem o pestrejšiu oranžovú, žltú, hnedú a zelenú. Autá sú v oblasti farieb čoraz viac rozmanitejšie.

Trend roku 2022 napovedá, ako by sa mohol vyvíjať aj rok 2023. Isté je, že zákazníci oblasti EMEA a iných, majú v posledných rokoch väčšiu chuť experimentovať. Napríklad konzervatívna Južná Amerika, je najsvetlejšia oblasť, pretože na trhu dominuje biela, strieborná a béžová. Stabilné postavenie tu má aj červená a modrá, no podiel si už získala aj hnedá farba.

Mohlo by vás zaujímať: