Cez zimu polície svoju techniku zamaskuje do nosiča lyží

Poradca Sofistikovaná polícia: Čo skrýva v boxe na lyže?

Foto: Thule

26.2. 11:45 Len nedávno sme informovali o špeciálnych policajných kamerách vo Veľkej Británii, ktoré sa majú zameriavať na vodičov, ktorí ani za volantom nevedia odtrhnúť oči od telefónu. S kreatívnym riešením teraz prichádzajú i muži zákona v Holandsku.

Preventívne policajné kontroly prinášajú svoje ovocie. Ich častým problémom však môže byť, že vodiči sa naučia na miesto, kde muži zákona, resp. ich technika, zvyknú stávať a prispôsobia tomu svoje správanie. Čo však robia, keď si myslia, že ich ruka zákona nevidí? Aby ste mali predstavu, stačí sa pár desiatok kilometrov previezť napríklad aj po slovenskej D1, kde sa kvantum vodičov pri udržiavaní stabilného tempa okrem riadeniu vozidla venuje aj mobilnému zariadeniu.

Cez zimu polície svoju techniku zamaskuje do nosiča lyží
Cez zimu polície svoju techniku zamaskuje do nosiča lyží
Zdroj: Thule

Dokonalú kamufláž si teraz vymyslela polícia z centrálneho Holandska. Na civilné vozidlá cez zimu namontovala box na lyže, ktorý vybavila nenápadným kamerovým systémom snímajúcim okolité vozidlá. Pri priestupkoch súvisiacich s mobilmi totiž mužom zákona často chýbajú dôkazy. Stačí, že sa vinník s mobilom hrá dostatočne nízko a bežné policajné kamery na neho nevidia. Vďaka nosiču však nenápadne získavajú tak potrebný nadhľad.

Hovorca tamojšieho PZ, Raymond Veldhuizen, sa pre holandský De Telegraaf vyjadril, že v Holandsku patrí nesústredenosť v dôsledku používania mobilného zariadenia medzi najčastejšie príčiny ťažkých dopravných nehôd. Pochybovať podľa Veldhuizena nemožno ani o efektivite tohto riešenia - za krátky čas už vďaka sofistikovanej kamufláži polícia pristihla stovky nezodpovedných šoférov.

Na Slovensku sa zatiaľ takéhoto riešenia s veľkou pravdepodobnosťou nedočkáme. Polícia SR však sleduje zahraničné trendy a do budúcnosti nemusí byť ani takéto opatrenie úplným science fiction. Navyše, holandskí vodiči si neprítomnosťou polície nebudú môcť byť istí ani cez leto - vtedy má v pláne boxy na lyže vymeniť za nosiče na bicykle. Výborný nápad, nemyslíte?

Zdroj: Filip Kadlečík
Diskusia  ()

Video

Diskusia