Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime

Poradca Balíte sa na dovolenku? Pozor, pokuta až 5 000 €

Foto: Dreamstime

24.5. 2017 8:57 Ak sa chystáte na dovolenku a prepravujete veci v kabíne auta, myslite na ich riadne upevnenie. Napríklad v Rakúsku, čo je tranzitná krajina pri ceste do Chorvátska, za to môžu hroziť likvidačné pokuty.

Teploty stúpajú, letné prázdniny sa blížia a ľudia už onedlho začnú jazdiť k vode. Leto má rovnako ako zima svoje prepravné špeciality. V zime sú to lyže, v lete trebárs surfovacie dosky. Skrátka a dobre, dlhé predmety. Ideálnym riešením sú, pochopiteľne, strešné nosiče. Ak však uprednostníte batožinový priestor a kabínu svojho auta, dbajte na riadne upevnenie nákladu.

Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime
Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime
Zdroj: Dreamstime

Zákon o premávke je v tomto prípade veľmi stručný a možnosti výkladu sú teda veľké. Pre vodičov osobných vozidiel je dôležitá najmä povinnosť upevniť náklad tak, aby pri zmene rýchlosti alebo smeru jazdy neohrozoval premávku ani posádku vozidla. A to sa netýka len dlhých predmetov, ako sú lyže či surfovacie dosky, ale akýchkoľvek predmetov na vozidle aj v ňom. Veľké predmety naviac nesmú zakrývať výhľad ani znemožňovať šoférovanie, čo by policajti mohli vyhodnotiť ako potenciálne ohrozenie premávky alebo posádky. Pokiaľ sa tak stane, hrozí pokuta 50 eur. Sadzobník pritom neuvádza pokutu „do 50 eur“, ale pevnú sumu.

Likvidačné pokuty v Rakúsku

V tejto súvislosti upozorňujeme dovolenkárov a výletníkov na mimoriadne prísne pravidlá v susednom Rakúsku. Pravidlá prepravy dlhých alebo objemných predmetov v kabíne sú veľmi podobné tým našim. Ako nám povedal právnik autoklubu ÖAMTC Alexander Letitzki, v zásade je to povolené, vodič však musí zabezpečiť normálnu prevádzku vozidla. „Všetky ovládacie prvky musia byť dosiahnuteľné, výhľad cez predné a zadné okno ani do spätných zrkadiel nesmie byť zakrytý a posunutie nákladu nesmie ohroziť žiadnu osobu.“

Pozor, pokuta v Rakúsku môže byť doslova likvidačná. Podľa Letitzkého sa totiž v závislosti od posúdenia polície môže vyšplhať až do 5 000 eur! Pokiaľ neupevnený náklad spôsobí škody, musí ich vodič zaplatiť a počítať aj s trestnoprávnymi dôsledkami.

Nepreťažujte auto

Pri ceste na dovolenku si dávajte pozor aj na to, že nesmiete prekročiť najvyššiu povolenú hmotnosť vozidla a prívesu ani hmotnosť na nápravu. Hoci sa policajti v zahraničí zameriavajú najmä na obytné vozidlá a prívesy, váhe sa nemusia vyhnúť ani vodiči osobných áut. Najmä vtedy, ak je auto zjavne preťažené, o čom svedčia, napríklad, „čaptavé“ kolesá alebo výfuk takmer na zemi. Na Slovensku sa pokuty v závislosti od miery preťaženia pohybujú v rozpätí od 50 do 650 eur. V Rakúsku sú sankcie oveľa vyššie: od 36 až do 2 000 eur.

Pre ilustráciu jeden ľahký výpočet. Užitočná hmotnosť druhej generácie Škody Fabia je 530 kg, za ideálnych podmienok ju má vodič celú k dispozícii. Od nej je totiž potrebné odpočítať dodatočné vybavenie vozidla, napríklad, strešný box, nosič bicyklov či detskú autosedačku. Pokiaľ vo vozidle sedia štyri osoby s priemernou hmotnosťou 60 kg, môže si každý cestujúci naložiť do auta batožinu s hmotnosťou 72,5 kg. Možno sa to zdá dostatočné, no pokiaľ by ste sa balili a použili pri tom váhu, zistíte, že túto hmotnosť dosiahnete až priveľmi ľahko. Veď aj kufor či cestovná taška niečo váži. A pochopiteľne je potrebné zohľadniť veľkosť predmetu a jeho skladnosť.

zdroj: AUTO BILD
zdroj: AUTO BILD
Zdroj: AUTO BILD
Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia