Auta

Poradca Predaj áut v EÚ vzrástol o 1,4%

Foto: Dreamstime

16.12. 2014 19:00 V novembri sa predaj osobných áut v štátoch Európskej únie medziročne zvýšil už pätnásty mesiac v rade.

Predaj áut v Európskej únii zaznamenal v novembri rast, jeho tempo však bolo výrazne slabšie než v predchádzajúcom mesiaci. Oznámilo to Európske združenie výrobcov áut (ACEA). Informoval o tom portál RTTNews.

V EÚ sa v novembri predalo 953 886 vozidiel, čo predstavuje medziročný rast o 1,4 %. Na porovnanie, v októbri dosiahol rast 6,5 %. Napriek tomu to znamená rast predaja už 15. mesiac po sebe.

Najvýraznejšie sa zvýšil predaj v Španielsku, až o 17,4 %. V Británii a Taliansku predaj áut vzrástol o 8 %, respektíve o 5 %. Naopak, v Nemecku a vo Francúzsku, najväčších ekonomikách Európskej únie, predaj vozidiel v novembri medziročne klesol. V Nemecku pokles predstavoval 1,8 % a vo Francúzsku 2,7 %.

Za 11 mesiacov tohto roka sa predaj áut v Európskej únii zvýšil oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka o 5,7 % na približne 11,6 milióna. Opäť sa pod rast podpísalo najmä Španielsko, kde predaj vozidiel za toto obdobie vzrástol o dvojciferné hodnoty.

(TASR)

Diskusia  ()

Video

Diskusia